Fala upałów znów zakończyła się katastrofalnymi w skutkach nawałnicami. Prognozy na nadchodzący tydzień nie przewidują już tak ekstremalnych upałów – pierwsze dni mają być słoneczne i umiarkowane ciepłe, gorące masy powietrza wrócą od środy, ale czy z równie potężnymi burzami?
Poniedziałek, 14 sierpnia
Na początku tygodnia pogoda jak zwykle się poprawi. Dokładnie nad Pomorzem znajdzie się centrum suchego rozległego układu wyżowego, dlatego nigdzie nie będzie padać, co prawda w chłodniejszej masie powietrza polarnomorskiego rozwinie się trochę chmur, ale słońce będzie dominować na niebie. Wiatr na zachodzie słaby, na pozostałym obszarze okresami umiarkowany, północny i północno-zachodni. Temperatura maksymalna od 18-20 stopni nad samym morzem do 22-24 stopni na Ziemi Lubuskiej, Śląsku, w Małopolsce, Podkarpaciu i Roztoczu.
Wtorek, 15 sierpnia
W święto NMP centrum wyżu przesunie się nad Litwę. Wiatr skręci na południowo-wschodni, zasysając ponownie suchą i cieplejszą masę powietrza. Przez cały dzień nie spadnie nigdzie ani jedna kropla deszczu, zachmurzenie niewielkie, a temperatura wyższa – od 21-22 stopni w rejonie Zatoki Gdańskiej, Warmii i Podlasiu, 23-25 stopni na Pomorzu, Kujawach, północy i wschodzie Mazowsza, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu do 26-28 stopni na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i w Małopolsce.
Środa, 16 sierpnia
W środę wrócą burze, ale jedynie do zachodniej połowy kraju i nie powinny być aż tak gwałtowne jak w ostatnich dniach. Wschód, czyli Podlasie, Mazowsze, środkowa i wschodnia Warmia, Lubelszczyzna, Podkarpacie, Góry Świętokrzyskie i Małopolska powinny pozostać suche do końca dnia. Najgoręcej na Górnym Śląsku, w Małopolsce i Ziemi Łódzkiej – tam ok. 30 stopni, na wschodzie i Warmii 27-29 stopni, na Pomorzu i zachodzie, gdzie front będzie przechodził w ciągu dnia chłodniej, przeważnie od 21 do 25 stopni. Wiatr słaby i umiarkowany, w czasie burz porywisty, do 60-70 km/h, południowy skręcający na północno-zachodni.
Czwartek, 17 sierpnia
W czwartek burze ponownie dadzą się we znaki na Śląsku, częściowo w Małopolsce, Ziemi Lubuskiej i w Wielkopolsce. Podczas burz intensywne opady do 20-30 mm i silny wiatr do 80 km/h. Z kolei na północy i wschodzie powinno być dość pogodnie i sucho. Temperatura od 20-23 stopni na Pomorzu, Warmii, Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku do 28-30 stopni na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, częściowo Mazowszu, w Małopolsce oraz na Górnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, w burzach porywisty, południowo-zachodni.
Piątek, 18 sierpnia
Burze, okresami silniejsze, skoncentrują się ponownie w zachodniej połowie kraju, a wschód powinien być spokojny. Od Podlasia po Małopolskę i Podkarpacie około 28-31 stopni, na zachodzie i Pomorzu wciąż 22-25 stopni. Wiatr umiarkowany, południowo-zachodni.
Weekend, 19-20 sierpnia
Koniec tygodnia nie przyniesie większych zmian. Wciąż będzie padać i grzmieć, okresami intensywnie. Temperatury wciąż mocno zróżnicowane – regiony zachodnie i wybrzeże z temperaturami około 20-23 stopni, a na wschodzie, zwłaszcza w sobotę, wciąż 30 stopni.

13.08.2017 10:29