Silne burze dały się we znaki w sobotę w Pekinie, zmuszając do odwołania setek lotów, a władze ostrzegają, że ulewne deszcze i silny wiatr mogą powodować osuwanie się ziemi w regionie dotkniętym kilka dni temu przez trzęsienia o magnitudzie 7,0 stopnia w skali Richtera.

W sobotę wczesnym popołudniem władze w Pekinie podwyższyły poziom ostrzegawczy na kolor „pomarańczowy”, ostrzegając przed piorunami, gradami, wiatrem silnymi opadami do 70 mm deszczu, które mogą spowodować groźne powodzie błyskawiczne w potokach górskich. Wczesnym popołudniem padał deszcz w niektórych częściach stolicy; dziewięć dróg było pod wodą, zamknięto 171 miejsc turystycznych – poinformowała oficjalna agencja prasowa Xinhua.

Na najbardziej ruchliwym lotnisku w Chinach między dziewiątą rano a północą odwołano ponad 500 lotów, a 182 były opóźnione – poinformowano na stronie internetowej Beijing Capital International Airport Co Ltd. Władze lotniska wezwały podróżnych do sprawdzania aktualizacji lotów w Internecie. W lecie w Pekinie dość często pojawiają się silne burze, często przyczyniając się do dużych opóźnień na lotnisku.
Jedna z użytkowniczek chińskiego portalu społecznościowego Webo napisała, że utknęła na lotnisku osiem godzin, czekając na swój lot powrotny do domu.

„Nie ma wolnych miejsc, muszę siedzieć na podłodze, jestem poobijany i jestem naprawdę zmęczony” – powiedział jeden z użytkowników. Ulewne deszcze dotknęły również lotniska w Szanghaju, Nanjing w prowincji Jiangsu, Hangzhou w prowincji Zhejiang wzdłuż delty rzeki Jangcy.

Tymczasem chińskie Narodowe Centrum Meteorologiczne poinformowało o ryzyku powodzi błyskawicznych i osuwisk ziemi w Jiuzhaigou, w południowo-zachodniej prowincji Sichuan, gdzie na początku tygodnia doszło do potężnego trzęsienia o magnitudzie 7,0 stopnia w skali Richtera.

W piątek potężne tornado uderzyło także w północne Chiny, przynosząc ulewne deszcze. Zginęło co najmniej pięć osób, a 50 innych zostało rannych. Trąba zniszczyła wiele domów w dużym mieście w Mongolii Wewnętrznej.
Tornado w piątkowe popołudnie dotarło do Chifeng, oddalonego około pół kilometra na wschód od Hohhot, stolicy regionu – donosi gazeta People’s Daily. Agencja Xinhua pokazała zdjęcia zawalonych domów i budynków spłaszczonych po fundamenty przez burzę, która zniszczyła 30 domów w trzech wioskach i dotknęła 270 osób. Ranni trafili do szpitali, gdzie udzielono im niezbędnej pomocy.

13.08.2017 14:33