„To niewyobrażalna katastrofa, na którą nie można patrzeć obojętnie. Dlatego pomożemy każdemu, kto takiej pomocy będzie potrzebował” – powiedział szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Mariusz Błaszczak w odpowiedzi na skalę zniszczeń pozostawionych na północy i zachodzie po ostatnich nawałnicach. Błaszczak poinformował również o specjalnych szkoleniach dla harcerzy, aby do podobnych tragedii nie dochodziło w przyszłości.
Pomoc dla poszkodowanych
„Skutki takich burz, jak ta ostatnia, są usuwane latami. Rząd jest przygotowany na katastrofę o takiej skali, dlatego zgodnie z przepisami wszystkim poszkodowanym zostanie wypłacona pomoc finansowa” – powiedział Błaszczak. Mogą liczyć albo na 6, albo na 100 tysięcy złotych.
” Jest to pomoc określona w przepisach. To wszystko jest już przygotowane, nad tym pracują wojewodowie – powiedział. Koordynacją pomocy, jak dodał, zajmują się urzędy wojewódzkie. Na razie dotyczy to m.in województw: kujawsko-pomorskiego, łódzkiego i wielkopolskiego. ” Pieniądze są, odpowiednia rezerwa w budżecie państwa jest do dyspozycji ministra spraw wewnętrznych i administracji. Zgodnie z procedurą: potrzebne pieniądze są szacowane przez służby wojewodów, następnie są przekazywane poprzez samorządy, potem minister podpisuje promesy i w ślad za nimi pieniądze trafiają do samorządów” – wyjaśniał szef MSWiA.
Harcerze przejdą szkolenia
Błaszczak odniósł się do katastrofy, jaka miała miejsce nocą z piątku na sobotę na obozie w Suszku na Pomorzu, gdzie wypoczywali harcerze. W rezultacie gwałtownych burz zginęły dwie osoby, a 37 zostało rannych. Ofiarami były nastoletnie dziewczyny w wielu 13-14 lat. W porozumieniu z Komendantem Głównym PSP przygotowałem formułę, aby w porozumieniu ze wszystkimi komendantami związków harcerskich stworzyć mechanizm szkolenia harcerzy przez funkcjonariuszy PSP. Będą zwracać uwagę na cztery podstawowe elementy: drogi ewakuacyjne, łączność, na przeszkolonych ratowników, którzy powinni być w każdym obozie, i na usytuowanie obozów” – zapewnia szef MSWiA.
„Ogromne uznania dla strażaków”
Błaszczak podziękował również strażakom, którzy uczestniczyli w akcji ratowniczej w Suszku. „Nie mogli dojechać swoimi pojazdami na miejsce tragedii, bo wszystkie drogi zostały zablokowane przez powalone drzewa. Jednak niestrudzeni mając przy sobie odpowiedni sprzęt, szli kilka godzin w nocy, w głuszy, aby udzielić pomocy poszkodowanym. Służby wykazały się profesjonalizmem na światowym poziomie, za co pragnę podziękować” – powiedział w wywiadzie telewizyjnym minister MSWiA.

13.08.2017 02:37