Już ponad 12 tys. razy interweniowali w ciągu doby strażacy po burzach, które przetoczyły się nad sześcioma województwami. Blisko 300 tys. odbiorców w sobotę wieczorem wciąż nie ma prądu.
12 tys. interwencji strażaków
Jak powiedział nam Paweł Frątczak, rzecznik Państwowej Straży Pożarnej, w piątek i sobotę straż interweniowała 12 tysięcy razy – były to w większości zgłoszenia dotyczące huraganowego wiatru. Najwięcej prac mają strażacy w województwie kujawsko-pomorskim, gdzie do godz. 17:00 interweniowali już 4309 razy, następnie w wielkopolskim – 3723 razy, pomorskim – 1896 oraz dolnośląskim – 941.
Śmierć poniosło pięć osób, a dziesiątki zostało rannych. Wszystkie ofiary pochodzą z województwa pomorskiego, z powiatu chojnickiego. Dwie osoby, nastoletnie dziewczynki, zginęły na obozie harcerskim w Suszku.
Frączak dodał, że wiatr zerwał lub uszkodził również dachy z 2088 budynków, z czego 1560 to budynki mieszkalne, a 528 – gospodarcze. W akcjach bierze udział ponad 25 tys. strażaków Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, wyposażonych w 6 tys. pojazdów i ciężki sprzęt. Do pracy w najbardziej dotkniętych regionach zostali skierowani strażacy z sąsiednich województw.
Blisko 300 tys. odbiorców bez prądu
Powstałe w wyniku nawałnic awarie na sieciach energetycznych są bardzo duże, dlatego większości nie udało się jeszcze usunąć. W dalszym ciągu 283 tys. odbiorców w Polsce nie ma prądu; największe problemy występują na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego, gdzie energii elektrycznej nie ma 83 tys. mieszkańców i sobotni wieczór spędzą w ciemnościach. W województwie wielkopolskim prądu nie ma 74 tys. gospodarstw domowych, na Pomorzu 58 tys. Awarie energetyczne występują również w innych województwach: śląskim, dolnośląskim i łódzkim, ale tam braki prądu dotyczące tysięcy domostw .Liczba odbiorców bez prądu nieco wzrosła – to efekt koniecznych wyłączeń dostaw energii, które umożliwią elektromonterom prowadzenie napraw na uszkodzonych linia energetycznych.
Zakłady energetyczne podkreślają, że skutki nawałnic będą usuwać także wieczorem i w nocy, podkreślają jednak, że w województwach: wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i pomorskim są takie miejsca, gdzie dostawy zostaną przywrócone za kilka dni. Silny wiatr połamał lub powalił słupy.
Stabilizuje się sytuacja na kolei
Systematycznie stabilizuje się sytuacja na kolei. Do godziny 18 ma zostać przywrócony ruch pociągów na linii Bydgoszcz – Piła. Teraz pasażerowie są tam wożeni autobusami
Z opóźnieniami mogą jechać jeszcze pociągi dalekobieżne przejeżdżające przez województwa pomorskie i kujawsko-pomorskie. Z powodu burz odwołano prawie 30 połączeń.

12.08.2017 19:39