Stabilizuje się sytuacja na kolei po przejściu nawałnic, które pozrywały sieci trakcyjne czy powaliły drogi na tory – powiedział na konferencji prasowej Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP Polskich Linii Kolejowych.

„Pozostało nam tylko przywrócenie ruchu pociągów na linii Bydgoszcz – Piła. Planujemy to zrobić do godziny 18.00, obecnie zorganizowaliśmy tam komunikację zastępczą – powiedział Siemieniec.
Dodał, że pociągi dalekobieżne, które przejeżdżały przez województwa pomorskie i kujawsko-pomorskie mogą jechać jeszcze z opóźnieniami, natomiast sieć kolejowa jest przejezdna. – Na Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce utrudnienia, które były na lokalnych trasach zostały usunięte – stwierdził.
Siemieniec powiedział, że zaraz po powaleniu drzew kolejarze mieli trudności z zorganizowaniem komunikacji zastępczej, ponieważ drogi były zatarasowane i trudno było znaleźć przewoźników, którzy by się tego podjęli.

Rzecznik PKP PLK powiedział, że po burzach odwołano w sumie 29 pociągów dalekobieżnych od godziny 20:00 wczoraj do godziny 14:00 dziś. Dodał, że w tym czasie na trasy wyjechało około 3 tys. pociągów.
- Z tych odwołanych pociągów dwa należały do PKP Intercity, a pozostałe należały do Przewozów Regionalnych i lokalnych przewoźników. Odwołanie tych pociągów wynikało tylko z tego, żeby nie wysyłać podróżnych w pociągach na zablokowane trasy – wyjaśnił.

Jak powiedział Siemieniec, w celu sprawdzenia przejezdności linii kolejowych wykonano 40 przejazdów patrolowych na ponad 2 tys. km szlaków.PKP PLK informują, że w dyspozycji zarządcy infrastruktury są przez całą dobę 162 zespoły szybkiego usuwania awarii oraz 62 pociągi sieciowe, które zajmują się naprawami sieci trakcyjnej. Ponadto wprowadzono dodatkowe lokomotywy do przeciągania składów w miejscach dotkniętych awariami. Przy usuwaniu powalonych gałęzi i drzew pomaga Państwowa Straż Pożarna.
Silne burze nad Polską spowodowały utrudnienia w ruchu pociągów na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, Pomorzu i Kujawach. To efekt powalonych drzew i uszkodzeń sieci trakcyjnej. Jak informują PKP PLK nikt nie został poszkodowany.

W wyniku nawałnic, jakie przeszły nad Polską w nocy z piątku na sobotę, zginęło pięć osób, a rannych zostało 36.

12.08.2017 16:32