W wyniku wczorajszych nawałnic tylko na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu powalonych zostało 15,2 tys. hektarów drzew. Najgorzej jest w Borach Tucholskich, zwłaszcza na terenie nadleśnictw: Rytel oraz Czersk w woj. pomorskim. W obrębie nadleśnictwa Rytel na jednym z tutejszych obozów harcerskich zginęły dwie dziewczynki w wieku 13 i 14 lat, a 36 osób zostało poszkodowanych.

Jak powiedział rzecznik RDLP w Toruniu Mateusz Stopiński szkody i zniszczenia w drzewostanach są ogromne. „Szkody dotyczą całych drzewostanów i pojedynczy drzew. Część drzew została wyrwana z korzeniami, a inne mają połamane wierzchołki, konary i gałęzie drzew. Według dotychczasowych ustaleń nawałnice zniszczyły 15,2 tys. ha drzew, do wywiezienia jest 2,5 mln sześc. drewna, to jest więcej niż nasza dyrekcja pozyskuje drewna rocznie”.

Aż 25 z 27 nadleśnictw RDPL w Toruniu (24 w woj. kujawsko-pomorskim oraz 3 w pomorskim) zgłosiło szkody wyrządzone przez nawałnicę. Wciąż trwa szacowanie zniszczeń. Z kolei w nadleśnictwie Bydgoszcz wprowadzono zakaz wstępu do lasów. Zasięgiem zakazu objęty został obszar leśnictw: Łochowo, Nadkanale, Potulice (część nadleśnictwa Bydgoszcz, na zachód od Kanału Noteckiego).

Najgorsza sytuacja panuje na terenie nadleśnictwa Rytel, gdzie silny wiatr osiągający 130 km/h powalił drzewa na powierzchni 8 tys. hektarów, czyli około 1,5 m sześc. drewna. Duże spustoszenia odnotowano w Czersku, gdzie zniszczeniu uległo 3 tys. hektarów lasów. Bardzo dotkliwe straty poniosły również nadleśnictwa Woziowda – 800 ha lasów, 200 tys. m sześc. drewna oraz Zamrzenica – 500 tys. lasów, 200 tys. m sześc. drewna. Dużo strat jest też w nadleśnictwach Runowo, Szubin i Przymuszewo.Powalone drzewa blokują drogi w lasach, część nadleśnictw jest bez prądu elektrycznego.

Już wiadomo, że obecne straty przewyższają te, które zostały wyrządzone w Borach Tucholskich, na terenie nadleśnictw: Trzepciny i Osie przez trąbę powietrzną w lipcu 2012 r. Pięć lat temu tornado wyrwało z korzeniami i zniszczyło 550 hektarów lasów, w pasie o długości ponad 9 km i szerokości 300-400 m. Z lasu usunięto 142 tys. m sześc. drewna. Na miejsce usuniętych drzew zostały posadzone nowe.

12.08.2017 21:21