W związku ze spodziewanymi na najbliższe godziny silnymi burzami, uruchamiamy specjalną relację na żywo, gdzie na bieżąco śledzić będziemy rozwój sytuacji pogodowej nad Polską.

Stan na godz. 14:20
Aktywność burzowa w Polsce jest na razie niewielka. Słabo zorganizowane komórki burzowe utworzyły się na pograniczy województw dolnośląskiego oraz wielkopolskiego i przesuwają się na północ. Grzmi m.in. nad Wrocławiem, Głogowem i w rejonie Rawicza. Jednak nad środkowymi Czechami już znajduje się potężny Mezoskalowy Układ Konwekcyjny, który przesuwa się nad północ i to on dotrze do naszego kraju. Dodatkowo w jego obrębie za niebawem będą powstawać kolejne dobrze zorganizowane układy i superkomórki z dużym/bardzo dużym gradem, ulewnym deszczem i huraganowymi porywami wiatru nawet do 130 km/h. Wieczór i pierwsza połowa nocy na zachodzie i wybrzeżu będą bardzo niespokojne.

14:45
Zachęcamy do robienia zdjęć dzisiejszych burz i prosimy przysyłać je na adres: dziennikarka1@poczta.onet.pl. Wspólnie wybierzemy najlepszy, który nagrodzimy.

Stan na godz. 16:20
Spada i to bardzo gwałtownie poziom kondensacji w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku. To oznacza, że polepszają się warunki do rozwoju gwałtownych burz. Pierwsze komórki pojawiły się na południu woj. dolnośląskiego, w rejonie Kotliny Kłodzkiej. Tymczasem od strony Czech zbliża się układ MCS z wbudowaną linią szkwału, której towarzyszy bardzo silny i niszczący wiatr oraz ulewny deszcz.

Stan na godz. 17:50
Potężny Mezoskalowy Układ Konwekcyjny wkroczył nad Dolny Śląsk i bardzo szybko przemieszcza się na północ. Na drodze burz stoi m.in. Wrocław. MCS przynosi nie tylko dużą liczbę wyładowań, ale również bardzo intensywne opady deszczu, pada również grad i bardzo mocno wieje. Nad Jelenią Górą, gdzie burza przeszła kilkadziesiąt minut temu przeszedł charakterystyczny dla burzy szkwałowej wał chmurowy. Nawałnica wędruje w kierunku Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej, spodziewamy się – obok ulewnego deszczu – również bardzo silnych porywów wiatru o prędkości powyżej 100 km/h.

Stan na godz. 19:00
Nad wschodnią częścią Dolnego Śląska uformowało się bow echo z bardzo silnym wiatrem o prędkości powyżej 100 km/h, które szybko podąża w stronę południowej Wielkopolski i zachodniej Opolszczyzny. Aktualnie burza o dość dużej intensywności przechodzi nad Wrocławiem, gdzie widoczny był charakterystyczny wał chmurowy, a wiatr gwałtownie zmienił kierunek z północno-wschodniego na południowo-zachodni. Modele z godz. 12UTC niewiele się zmieniły i wciąż pokazują, że tego wieczora największe nawałnice przejdą przez Wielkopolskę, zachodnią część Kujaw i Ziemi Łódzkiej oraz Opolszczyznę.

Stan na godz. 20:30
Wszystko sprawdza się zgodnie z naszymi przewidywaniami, a UŁOM, ulubiony model Woźnego, poniósł totalną porażkę. Potężna nawałnica związana z MCS-em i bow echo uderzyła w Opolszczyznę, wschodnią część Wielkopolski oraz zachodnią Łódzkiego. Bardzo silny wiatr, który osiąga w porywach 100 km/godz. łamie drzewa, zrywa dachy, a ulewne deszcze i grad prowadzą do podtopień. To będzie z pewnością wieczór z najpotężniejszymi burzami w tym roku.

Stan na godz. 22:00
Nawałnice w dalszym ciągu wędrują na północ. Po potężnych wichurach, gradobiciach i ulewach nad Wielkopolską, Dolnym Śląskiem, Opolszczyzną, teraz bow echo z huraganowymi porywami wiatru dociera nad zachodnią część woj. łódzkiego oraz Kujawy. Na nawałnicę z prawdziwego zdarzenia powinni szykować się mieszkańcy Torunia i Bydgoszczy. Tymczasem na Dolnym Śląsku strażacy interweniowali już pod pół tysiąca razy, usuwając skutki popołudniowych i wieczornych burz. 50 tys. odbiorców nie ma prądu elektrycznego – podaje RCB.

Stan na godz. 23:00
Bow echo nadciąga nad Pomorze i Żuławy. Nawałnica stwarza zagrożenie dla życia, wiatr osiąga ponad 130 km/h na godzinę.

11.08.2017 14:20