Wał chmurowy nad Warmią @Grzegorz Gielazys

Rozpoczęły się gwałtowne burze w południowo-zachodniej części kraju. Mezoskalowy Układ Konwekcyjny przemieszcza się na północ, obejmując coraz rozleglejsze obszary Polski. To nie będzie spokojna noc.
Gdzie burze dadzą się najbardziej we znaki?
Po godzinie 21:00 sytuacja burzowa powinna się uspokoić na Dolnym Śląsku. Groźny układ MCS przesunie się za to nad Ziemię Lubuską, Wielkopolskę, zachodnią część województwa łódzkiego i Opolszczyzny, gdzie burzom towarzyszyć będzie bardzo silny wiatr o prędkości powyżej 100 km/h, ulewny deszcz nawet do 50, a punktowo 70 mm, a także grad do 5 cm średnicy w przypadku, jeśli powstanie superkomórka burzowa. Do północy fala nawałnic obejmie Pomorze, Kujawy i zachodnią Warmię, jednocześnie na Dolnym Śląsku, zachodzie Wielkopolski oraz Ziemi Lubuskiej powinno być spokojnie i sucho. Do rana burze, ale już słabsze, z deszczem do 10-15 mm i wiatrem do 70 km/h spodziewane są od Zatoki Gdańskiej, przez Kujawy, wschodnią część Wielkopolski i Ziemię Łódzką po Górny Śląsk i Opolszczyznę.
Na wschodzie będzie spokojnie
Mieszkańcy Mazowsza, Podlasia, Lubelszczyzny, Podkarpacia, wschodniej Warmii i Małopolski tej nocy będą mogli spać spokojnie, choć usnąć może być trudno z powodu wysokiej temperatury. Spodziewamy się, że w najchłodniejszej porze doby, czyli około 5:00 rano, będzie około 20-22 stopni. Wśród najcieplejszych miast będzie Warszawa i Lublin. Odetchnąć z ulgą po burzach będą mogli mieszkańcy regionów zachodnich i Opolszczyzny, gdzie słupek rtęci zatrzyma się na 15-17 stopniach.
Jutro niebezpiecznie na krańcach wschodnich
Tymczasem w sobotę upał utrzyma się już tylko na Podlasiu, wschodzie Mazowsza, Lubelszczyźnie i częściowo na Podkarpaciu, gdzie spodziewamy się 33-35 stopni. Poranek jeszcze ma być pogodny, ale w ciągu dnia chmur będzie stopniowo wzrastać. Burz ma być jednak stosunkowo niewiele z uwagi na wysoki poziom kondensacji, dlatego więcej ma być ich pod wieczór. Mogą to być zjawiska o gwałtownych przebiegu z wiatrem do 70-85 km/h, ulewnym deszczem do 30 mm i gradem do 2-4 cm średnicy. Na pozostałym obszarze już spokojniej i chłodniej.

11.08.2017 18:39