Nikomu nie sprawdziła się prognoza konwekcyjna na noc, tak jak nam. Konkurencja prognozowała powstawanie burz w ciągu dnia, inni wieczorem, a w rzeczywistości pierwsze pioruny i grzmoty pojawiły się po północy i z godziny na godzinę aktywność zjawisk przybywało. Burzowo, zwłaszcza na północy będzie również dziś przed południem, około południa zjawiska będą zanikać, a po południu znów zrobi się bardzo niebezpiecznie, tym razem głównie na południu.
Sytuacja baryczna
Tę bardzo niebezpieczną, burzową, ale za to gorącą pogodę przynosi niewielki układ niskiego ciśnienia znad północnej Austrii, a związany z nim front atmosferyczny dzieli kraj na chłodniejszy, choć nie zimny zachód i północny-zachód oraz upalne południe, wschód i centrum. Generalnie nad Europą układów wyżowych mamy bardzo dużo – jeden z większych ośrodków znajduje się nad Atlantykiem, a drugi nad Rosją. Wyże te skutecznie blokują głębokie niże nad Północnym Atlantykiem i północną Skandynawią, dlatego w naszym kraju na deszcz możemy liczyć jedynie w trakcie lokalnych burz.
Nie wszędzie pojawią się burze
W czwartek przed południem potężny klaster burzowy, który przynosi burze w tej chwili nad Wielkopolską, regionami środkowymi i Mazowszem będzie przesuwał się na północ. Jego aktywność, w związku z utrzymującymi się warunkami termodynamicznymi: CAPE do 1000-1500 J/kg i kinematycznymi: DLS 20-25 m/s, SRH 100-200 m2/s2, LLS ok. 10 m/s, pozostaną aktywne – towarzyszyć ma im ulewny deszcz do 30-40 mm i silny wiatr szkwałowy osiągający w porywach 80-90 km/h. Do południa burze z pewnością obejmą rejon Pojezierza Pomorskiego, Warmii i Mazur, Podlasia i wschodniego Mazowsza, jednocześnie od południa zacznie się rozpogadzać, a opady zanikać.
W drugiej części dnia klaster burzowy znad dzielnic północnych i północno-wschodnich opuści Polskę i około 13-14:00 sytuacja powinna się uspokoić. Jednak na bardzo krótko, ponieważ na Śląsku (Dolnym, Opolskim i Górnym) oraz na zachodzie Małopolski szybko powstawać będą kolejne układy burzowe. Oprócz klastrów tym razem dużym zagrożeniem będą superkomórki, którym towarzyszyć mają opady dużego gradu (powyżej 5 cm), nawalny deszcz (do 40-50 mm) i silny wiatr do 100 km/h, możliwe są nawet lokalny trąby powietrzne. O dużym ryzyku powstania superkomórek świadczy współczynnik SRH 0-3 km, który na południowym zachodzie wyniesie nawet 350 m2/s2. Spokojnie do końca dnia powinno być już w północnej połowie naszego kraju.
Spora różnica temperatur
Ze względu na obecność dwóch różnych mas powietrza: polarnomorskiej i zwrotnikowej temperatury będą dziś bardzo mocno zróżnicowane. Na wybrzeżu najchłodniej – 19-21 stopni, 23-25 stopni w rejonie Zatoki Gdańskiej, na Warmii, Pojezierzu Pomorskim, zachodzie i północy Wielkopolski oraz na Ziemi Lubuskiej, 33-34 stopnie na Opolszczyźnie, Górnym Śląsku, Dolnym Śląsku, w centrum do 35-37 stopni na południu Mazowsza, w G. Świętokrzyskich, Lubelszczyźnie, w Małopolsce i Podkarpaciu. Wiatr umiarkowany, podczas burz silny i porywisty, na wschodzie na ogół południowy, na zachodzie z północy, a w głębi kraju południowo-zachodni skręcający na północno-zachodni.
Warunki biometeorologiczne przeważnie z racji opadów i burz będą niekorzystne – w związku z pojawiającymi się burzami, a na południu i wschodzie odczuciem gorąca i parności możemy być senni, rozdrażnieni, pojawią się kłopoty z koncentracją. Dopiero po południu wraz z poprawą pogody i spadkiem temperatury na Pomorzu, północy Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej biomet stanie się neutralny dla naszego samopoczucia.
Noc z silnymi burzami
W nocy początkowo burze mogą jeszcze pojawiać się na środkowym wschodzie, ale około północy powinny zanikać. Do rana więc na Pomorzu, Warmii i Mazurach, Podlasiu, wschodzie i południu Mazowsza, Podkarpaciu oraz w Małopolsce będzie pogodnie i sucho. Na pozostałym obszarze wciąż utrzymywać się będzie wysoka energia chwiejności, która sprzyjać ma utrzymywaniu się silnych burz z ulewami do 20, a punktowo nawet 50 mm, początkowo gradem, ale przede wszystkim w burzach spodziewamy się silnego i porywistego wiatru osiągającego 100 km/h. Temperatura minimalna od 11-12 stopni na Pomorzu, 14-17 stopni na Warmii i Mazurach, Suwalszczyźnie, Kujawach, w Wielkopolsce i Ziemi Lubuskiej do 18-20 stopni na pozostałym obszarze. Wiatr słaby i umiarkowany, w burzach porywisty, przeważnie z północy i wschodu.

10.08.2017 06:28