W takie dni, jak ten ciężko będzie nam wytrzymać bez klimatyzacji, siedząc w gorących budynkach czy nagrzanych samochodach. Okazuje się jednak, że klimatyzacja nie jest dobrą metodą na walkę z wysokimi temperaturami – jesteśmy narażeni na choroby, zmęczenie, a nawet śmierć.
Ryzyko chorób i zmęczenia
Dygoczesz przy biurku mimo, że za oknem ponad 30 stopni? To może być powód, dlaczego jesteś taki zmęczony i nic ci się nie chce. Badania wskazują, że osoby pracujące w klimatyzowanych pomieszczeniach mogą doświadczać przewlekłych bólów głowy i zmęczenia. Ci, którzy przebywają w budynkach, w których urządzenia stale pompują chłodne powietrze, mogą również doświadczać podrażnień błon śluzowych i wystąpić trudności z oddychaniem. Z tego jesteśmy bardziej wrażliwi na przeziębienie, grypę i inne choroby.
Sucha skóra
Długie godziny spędzane w klimatyzowanych środowiskach powodują, że twoja skóra traci wilgoć. Jeśli nie jej nie pomagasz, smarując np. środkami nawilżającymi, możesz cierpieć z powodu suchej skóry.
Zaostrzają choroby przewlekłe
Udowodniono, że systemy klimatyzacji zwiększają skutki choroby, na którą możesz już cierpieć. Sztuczne chłodzenie pomieszczenia zaostrza objawy u osób z niskim ciśnieniem krwi, zapaleniem stawów i nerwu, co może stwarzać dodatkowe dolegliwości u osób spędzających większość czasu w klimatyzowanym budynku czy samochodzie.
Zwiększa ryzyko zgonu
Ci, którzy spędzają dużo czasu w klimatyzowanym pomieszczeniu, stają się mniej odporni na wysokie temperatury. Wynika to głównie ze stresu na ciało, jaki wywiera przemieszczanie się z zimnego do upalnego środowiska. Ta nietolerancja cieplna doprowadziła do wzrostu zgonów związanych z ciepłem podczas fal upałów, które każdego roku powodują średnio do 400 zgonów.
Problemy z oddychaniem
W dzisiejszych czasach nie wyobrażamy sobie samochodów bez klimatyzacji, ale jej włączenie w gorący dzień może okazać się największym przestępstwem z powodu krążących bakterii i mikroorganizmów, które powodują problemy z oddychaniem. Naukowcy z Louisiana State Medical Center znaleźli osiem rodzajów pleśni żyjących wewnątrz 22 z 25 testowanych samochodów. Klimatyzatory poprzez powietrze przenoszą również inne drobnoustroje, np. takie jak te, które wywołują chorobę Legionairre’a, potencjalnie śmiertelną chorobę zakaźną, która powoduje wysoką gorączkę czy zapalenie płuc.

09.08.2017 12:24