Gwałtowne burze z silnym wiatrem, gradem i ulewnym deszczem dotarły nad Bałkany, gdy pogoda w poniedziałek zmieniła się po tygodniu rekordowo wysokich temperatur w wielu krajach Europy – donosi ABC News. Do poważnego incydentu doszło we Francji, gdzie piorun uderzył w 16-osobową grupę kempingową w środkowo-zachodniej części kraju.

Temperatury znacząco się obniżyły w niektórych regionach, przynosząc ulgę po osiągnięciu powyżej 40°C w zeszłym tygodniu. Słoweńska agencja informacyjna STA poinformowała o burzach, które „powodowały spustoszenie” w całym kraju przez noc z niedzieli na poniedziałek.
Tysiące gospodarstw domowych pozostało bez energii elektrycznej, gdyż grad i silny wiatr pozalewały dziesiątki domów, wyrywały drzewa, uszkadzając tym samym dziesiątki samochodów i upraw.

W Serbii silne opady deszczu początkowo nawiedziły górzysty region na zachodzie kraju w poniedziałek późnym popołudniem, zanim rozprzestrzeniły się na pozostałe obszary. Tymczasem ratownicy w Rumunii odzyskali ciała dwóch nastoletnich chłopów, którzy utonęli podczas kąpieli w rzece, by ochłodzić się po rekordowej fali upałów w ostatni weekend. Jak donosi agencja Associated Press, powołując się na urzędników z północno-wschodniego okręgu Neamt, w niedzielę wyłowiono ciała 15-latka, drugiego – 16-latka udało się odzyskać w poniedziałek rano. Pływali w rzece Siret.
Rzecznik służby ratunkowej Adrian Rotaru powiedział, że „ci nastolatkowie weszli do rzeki, aby się ochłodzić z powodu fali upałów …. nie zalecamy kąpieli w nieprzeznaczonych do tego miejscach” – podkreślił.
W ostatnich dniach w Rumunii odnotowano wyjątkowo wysokie temperatury; temperatura zbliżała się do 42 stopni. W zeszłym tygodniu z powodu upału zmarły w kraju dwie osoby.

Niepokojące informacje pochodzą również z Francji. W poniedziałek w wyniku uderzenia pioruna w środkowo-zachodniej części kraju obrażenia odniosło ośmioro nastolatków, u jednego z nich doszło do zatrzymania akcji serca. Według francuskiej prasy, do niebezpiecznego incydentu doszło na kempingu we francuskim departamencie Vienne. Według władz, piorun „uderzył nagle” w kemping w ośrodku rekreacji na świeżym powietrzu, 60 km na południowy wschód od Poitiers, około godziny 19:00.
Dwóch nastolatków trafiło do szpitala w Poitiers, a pięcioro innych skarżyło się na „szum i brzęczenie w uszach”. Ich życiu nie zagraża jednak niebezpieczeństwo.

Na półwyspie Istria w Chorwacji silny wiatr towarzyszący burzom w niedzielę wieczorem powyrywał drzewa z korzeniami i uszkodził dachy. Do poniedziałkowego poranka występowały tymczasowe ograniczenia ruchu. Na szczęście nikt nie zginął.

Pomimo spadku temperatury, w poniedziałek w nadmorskim obszarze Makarska w środkowej Chorwacji pożar wciąż pochłaniał sosny i niskie krzaki oraz doprowadził do zatrzymania ruchu na kluczowej drodze. Wkrótce władze zatrzymały ruch na głównej autostradzie wzdłuż wybrzeża, wysyłając podróżnych na mniejsze trasy. Jak dodają, w walce z pożarami wysłano specjalny samolot gaśniczy.
W tym sezonie Chorwacja walczy z katastrofalnymi pożarami, podsycanymi przez silny wiatr, długotrwałą suszę i wysokie temperatury. Meteorolodzy ostrzegają, że upały do kraju wrócą od środy.

08.08.2017 18:36