Powodzie i osunięcia ziemi spowodowane ulewnymi deszczami zabiły co najmniej 26 osób, a 15 pozostaje na liście zaginionych w górskiej prowincji północnego Wietnamu – donosi agencja AFP.

Od początku sierpnia powodzie błyskawiczne spowodowały powszechne zniszczenia w prowincjach: Dien Bien, Yen Bai, Son La, Cao Bang i Lai Chau – poinformowało w oświadczeniu biuro zarządzania kryzysowego. „Dwadzieścia sześć osób nie żyje, 15 jest poszukiwanych, a 27 doznało obrażeń” – dodano.

Według świadków z prowincji Yen Bai w czwartek wieczorem powódź przetoczyła się przez wsie, niosąc ze sobą duże głazy. „Powiedziałem mojej żonie, dzieciom i wnukom, aby udali się na wzgórze” – powiedział dziennikarzom Pham Xuan Thanh. „W bardzo krótkim czasie dziesiątki domów w naszej wiosce zostało zmytych z powierzchni ziemi” – dodaje.

Media państwowe opublikowały zdjęcia miast pozalewanych przez błoto.

W całym północno-zachodnim obszarze uszkodzonych lub zniszczonych zostało ponad 650 domów, setki hektarów roślin, woda i osuwiska pozalewały i zasypały drogi.

Około 235 osób zostało zabitych lub brakowało w zeszłym roku z powodu powodzi i złej pogody w Wietnamie. Władze oszacowały straty na poziomie 1,7 mld USD.

07.08.2017 16:27