Nesat – dziewiąty tajfun w tym roku – w niedzielny poranek uderzył w południowo-wschodnią chińską prowincję Fujian – donosi Xinhua.

Według lokalnych meteorologów „Nesat” z wiatrem osiągającym prędkość do 33 m/s wszedł nad ląd w nadmorskim mieście Fuqing około 06:00 czasu lokalnego, przechodząc przez wyspę Pintayev. Władze w Fuqing nakazały urzędnikom i wolontariuszom zwiększenie patroli do zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców, gdy obszar zmagał się z ulewnymi deszczami

Około 10:00 „Nesat” jeszcze stracił na sile i stał się tropikalną burzą. Porusza się w kierunku północno-zachodnim z prędkością 15 do 20 km / h, w dalszym słabnie. Według prognozy Narodowego Centrum Meteorologicznego tajfun „Haitang”, dziesiąty w tym sezonie, osiągnął w niedzielny wieczór południe Tajwanu, a w poniedziałek o poranku uderzył w prowincję Fujian. Meteorolodzy zakładają, że oba tajfuny przyniosą ulewne deszcze i silny wiatr w prowincjach nadmorskich.
Miejscami może spaść do 500 mm deszczu, podczas gdy w regionach górskich istnieje wysokie ryzyko katastrof geologicznych – stwierdza raport. W prowincji Fuqingt władze ewakuowały 27 tys. osób.

W oczekiwaniu na przybycie elementów w bezpiecznych obszarach gospodarstw rybnych w prowincji Fujian 27 tys. Osób zostało ewakuowanych.
Według ostatnich danych w wyniku przejścia tajfunów na Tajwanie zostało pozbawionych energii elektrycznej więcej niż 570 tys. osób, a ponad 10 tys. ewakuowano. Jak podaje AFP, co najmniej 132 osób zostało rannych, głównie z powodu upadku różnych elementów i w wyniku wypadków samochodowych. Jedną osobę uznano za zaginioną. W południowej części Pingtung zarejestrowano 584,2 mm deszczu.

„Nesat”, który przyniósł ulewny deszcz, uderzył w północno-wschodniej części Tajlandii w sobotę 29. lipca. Maksymalna prędkość wiatru osiągnęła 130 km/ h. Na wybrzeżu wysokość fali osiągnęła 15 m
Przed nadejściem burzy biura i szkoły zostały zamknięte na całej wyspie. Deszcze zakłócały ruch. W sobotę odwołanych lub opóźnionych zostało około 350 lotów.

31.07.2017 14:23