Podtopienia tuneli, dróg i posesji, powyrywane z korzeniami drzewa, brak prądu – to efekty silnych burz, jakie przeszły dziś nad Polską. Według Państwowej Straży Pożarnej, do godziny 20:00 interweniowano ponad 700 razy, najwięcej w województwie dolnośląskim.
Ponad siedemset interwencji
Jak poinformował rzecznik Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak strażacy w sumie wyjeżdżali do 717 akcji – ponad 400 dotyczyło intensywnych opadów deszczu towarzyszącym burzom, a pozostałe związane były z silnym wiatrem. Jeśli chodzi o podtopienia, najgorzej było w województwach: lubuskim, kujawsko-pomorskim i wielkopolskim.
„Najwięcej interwencji związanych z wiatrem mieliśmy na Śląsku, w woj. dolnośląskim i opolskim” – dodał.
Akcje strażaków polegały głównie na wypompowywaniu wody z zalanych ulic, dróg i usuwaniu powalonych przez wiatr konarów drzew.
„Jednak liczba interwencji może ulec zmianie, ponieważ strażacy wciąż wyjeżdżają do nowych zgłoszeń” – podkreślił Frątczak. Nie ma również osób poszkodowanych, są informacje o tymczasowych przerwach w dostawach prądu w wyniku pozrywanych linii energetycznych, jednak awarie są szybko usuwane.
Ucierpiała Wisła
Potężna nawałnica przetoczyła się w niedzielne popołudnie nad Wisłą. Po krótkotrwałej ulewie centrum miasta przypominało jezioro. „Padało tak intensywnie, że wysokość wody na parkingach w rejonie amfiteatru czy placu Bogumiła Hoffa sięgała metra” – powiedział burmistrz Wisły, Tomasz Bujok. Dodał, że takiej nawałnicy w Wiśle nie pamięta, a dzisiejsza ulewa była gorsza od ostatniego gradobicia.
Na razie nie wiadomo, jak duże są straty po dzisiejszej burzy. Wiadomo, że woda uszkodziła drogę w rejonie wyciągu Skolnity, wdarła się również do niektórych posesji. Jak podaje Dziennik Zachodni, około ponad 20 zastępów straży pożarnej uczestniczy w usuwaniu skutków nawałnicy. Strażacy udrażnianą przepusty, usuwają konary, które pourywały się z powodu silnego wiatru. Z kolei jutro zbierze się specjalna komisja, która oceni szkody poczynione przez dzisiejszą burzę – podkreślił Bujok.

23.07.2017 21:00