Mówi się, że kiedy już zobaczysz zielony błysk, to już nigdy się nie pomylisz w sprawach sercowych. Poniżej wszystko, co powinieneś wiedzieć o tym spektakularnym i rzadkim zjawisku.
Szukaj przed zachodem słońca
Zielony błysk widoczny jest głównie nad morzem. Jest to zjawisko optyczne, które można zobaczyć wkrótce po zachodzie słońca lub przed wschodem naszej dziennej gwiazdy. Dzieje się tak, gdy słońce znajduje się prawie całkowicie poniżej horyzontu, ale górna końcowa krawędź jest wciąż widoczną. Na sekundę lub dwie, górna krawędź słońca mieni się wiosenną zielenią. Jest to jednak bardzo krótki błysk, który łatwo można przegapić.
Najlepiej widoczne nad morzem
Aby jednak móc spróbować zobaczyć to zjawisko, niebo musi być zupełnie wolne od chmur, a powietrze przejrzyste. Zielony błysk najlepiej podziwiać ze szczytu jakiegoś wysokiego budynku, ale największe szanse na jego zobaczenie masz na plaży, nad morzem lub na statkach, wyruszając w rejs na zachód słońca.
Ważna wskazówka: nie patrz na słońce, dopóki nie jest prawie całkowicie poniżej horyzontu. Jeśli to zrobisz, oślepniesz lub popsujesz wzrok i tym samym zrujnujesz swoje szanse na podziwianie zielonego błysku tego dnia. Częściej widoczne są o zachodzie słońca niż o świcie. I chociaż są one najczęściej widziane nad oceanami, możesz też zobaczyć zielone błyski na lądzie, jeśli Twój horyzont jest wystarczająco daleko.
Czym jest zielony promień?
Błysk może wyglądać jak płomień, który strzela ponad horyzont. W takim przypadku nazywa się to zielonym promieniem. Z kolei zielony błysk jest wynikiem patrzenia na słońce przez grubszą i większą część atmosfery, gdy patrzysz niżej i niżej na niebie. Para wodna w atmosferze pochłania żółte i pomarańczowe kolory w białym świetle słonecznym, a cząsteczki powietrza rozpraszają światło fioletowe. Z tego powodu czerwone i niebiesko-zielone światło poruszają się w naszym kierunku. W pobliżu horyzontu światło słońca jest bardzo wygięte lub załamuje się. To tak, jakby dwa słońca – jeden czerwony i jeden niebieski-zielony – częściowo pokrywały się nawzajem. Czerwony zawsze znajduje się najbliżej horyzontu, więc kiedy ustawi się lub wznosi przed nim, widać jedynie niebiesko-zielony dysk – spektakularny zielony błysk światła.

17.07.2017 16:37