Pogoda w ciągu ostatnich tygodni zupełnie nie sprzyjała ani plażowiczom nad morzem, ani piechurom w górach. Prognozy na ten tydzień wyglądają jednak całkiem niezłe – spędzający urlop nad Bałtykiem będą mogli cieszyć się z kilku słonecznych dni, spokojnie zrobi się również w górach.
Pogoda nad morzem
We wtorek i środę nad Bałtykiem nie będzie najgorzej. Co prawda chmury będą się pojawiać, ale nie powinny przynosić już żadnych opadów. We wtorek może jeszcze dość mocno wiać z północnego-zachodu, w porywach do 60 km/h, a przez to niezbyt ciepło – ok. 17-19 stopni. W środę powinno zrobić się cieplej, na wybrzeżu środkowym i zachodnim 21-23 stopni, na wschodnim i w rejonie Zatoki Gdańskiej jeszcze około 20 stopni. Jednak w czwartek wiatr skręci na kierunek południowy i południowo-wschodni i wówczas zrobi się naprawdę gorąco: nad samym morzem przejściowo nawet 28-30 stopni, jednak po południu i wieczorem, zwłaszcza na wybrzeżu zachodnim, pojawią się burze z ulewnymi opadami, gradem i silnym wiatrem. Po tych burzach w piątek zrobi się chłodniej i w weekend znów ok. 20-23 stopni, ale przeważać ma raczej całkiem dobra pogoda, a padać ma niewiele.
Pogoda w górach
Jeśli chodzi o obszary górskie, to tu będzie coraz goręcej, z każdym kolejnym dniem. We wtorek na szczytach do 10 stopni, w dolinach 25 stopni, w środę o 2-3 stopnie cieplej, a w czwartek u podnóża gór zrobi się wręcz upalnie – do 30-33 stopni, tak gorąco będzie także w piątek w Bieszczadach, nawet na szczytach w połowie tygodnia będzie 15-17 stopni. Wtorek będzie również spokojnym dniem ze słońcem i warto go wykorzystać, np. na wyjście w góry, bo od środy do końca tygodnia w górach będzie grzmiało, okresami bardzo intensywnie. Zjawiska szczególnie gwałtowne będą w czwartek w Karkonoszach, a w piątek w Bieszczadach i Tatrach. Prosimy o zachowanie ostrożności.
Pogoda na Mazurach
Po całkiem niezłym poniedziałku, również wtorek, środa zapowiadają się na Mazurach bardzo przyjemne i pogodne, z temperaturami na poziomie 21-24 stopni. Wiatr do 2-3 stopni w skali Beauforta, nie będzie zatem zbyt silny dla uprawiających sporty wodne. Gorąco zrobi się w czwartek i piątek, nawet w pobliżu 30 stopni, ale za to pojawią się silne burze z gradem, ulewami i silnym wiatrem. Możliwe zjawisko „białego szkwału”, więc jeśli usłyszycie lub zobaczycie pierwsze oznaki zbliżającej się burzy będąc na jeziorach, natychmiast przybijajcie do portów.

17.07.2017 14:29