Czterdzieścioro dziewięcioro turystów zostało odciętych od świata na wyspie u wybrzeży południowej prowincji Guangdong w Chinach w związku ze zbliżającym się tajfunem Talas, na szczęście szybko przybyła pomoc – donosi agencja Reuters, powołując się na oświadczenie władz lokalnych.

Ministerstwo Transportu poinformowało w oświadczeniu, że turyści z czterech grup kempingowych, które znajdowały się na wyspie Nanpeng, około 35 km na wschód od kontynentalnego miasta Yangjiang. Wyspa jest zazwyczaj niezamieszkana, ale dostępna dla turystów w sezonie letnim.

W niedzielny poranek wszyscy turyści zostali bezpiecznie ewakuowani na statek, a biuro ratunkowe Nanhai należące do Ministerstwa Transportu wysłało również specjalny helikopter. Krajowe obserwatorium meteorologiczne w Chinach w niedzielny poranek ponownie ostrzega przed tajfunem Talas, który ma osiągnąć południową wyspę prowincji Hainan i Zatok Beibu w ciągu najbliższych kilku godzin.

Narodowe Centrum Meteorologiczne (NMC) podało, że o godzinie 02:00 w niedzielę, oko Talasa znajdowało się nad Morzem Południowochińskim, ok. 60 km na południowy zachód od miasta Sanya w Hainan i towarzyszy mu wiatr o średniej prędkości 23 metrów na sekundę. NMC przewiduje, że Talas będzie podążał na północny zachód z prędkością około 20 km na godzinę w kierunku Zatoki Beibu i dotrze nad północne wybrzeża Wietnamu w poniedziałek rano.

Na Morzu Południowochińskim, Zatoce Beibu, w rejonie Cieśniny Qiongzhou, Hainan i na wybrzeżach Guangdong i Guangxi w ciągu najbliższej doby synoptycy oczekują silnych porywów wiatru, a burze mogą wygenerować opady rzędu 140 mm, zwłaszcza w Guangdong, Guangxi i Hainan.

16.07.2017 16:18