06 lipca 2017 r. spektroradiometr MODIS na pokładzie satelity „Terra” NASA sfotografował, jak słońce odbija się od lazurowego morza w pobliżu Krety i wysp Morza Egejskiego.

W zjawisku odbicia światła jedną z głównych ról odgrywa optyka. Obszary, gdzie powierzchnia morza jest gładsza, odzwierciedlają więcej światła słonecznego bezpośrednio z powrotem do kamery satelitarnej. Z kolei obszary bardziej wzburzonej wody wydają się ciemniejsze, ponieważ światło jest rozpraszane w wielu innych kierunkach.

Suche, chłodniejsze wiatry z północy, nazywane mistralami, są charakterystyczne w okresie letnim dla Morza Egejskiego. Po stronie zawietrznej wysp wiatr spiętrza wodę i miesza się na powierzchni. Ale gdy ta masa powietrza dociera na wyspy i ich skaliste wyspy powstaje „wiatrowy cień” o znacznie spokojniejszym wietrze (i morzu) po drugiej stronie obszarów lądowych. W tym przypadku – na południu.

Ciemniejsze obszary pośród jasnych smug mogą być wynikiem turbulencji wiatru lub wody, a być może przerw w formacjach geologicznych, które blokują wiatr.

09.07.2017 02:31