Nowo powstałe wyspy wyłaniające się z dymów i bomblującej magmy ujawniają, jak powierzchnia ziemi ciągle się zmienia. W ciągu ostatniej dekady udało się potwierdzić zupełnie nowe masy lądowe – ostatnio powstała piaszczysta plaża u wybrzeży Północnej Karoliny, nazywana wyspą Shelly.
Hunga Ha’apai, Tonga
Przez ponad miesiąc w 2015 roku podwodny wulkan na Pacyfiku wypluwał popioły i magmę na powierzchnię oraz wysoko w powietrze. Wiele międzynarodowych lotów trzeba było odwołać z powodu obaw o wulkaniczny popiół. Gwałtowne bomblowanie utworzyło nową wyspę, tuż przy wybrzeżu Tonga, w regionie zwanym Pacyficznym Pierścieniem Ognia. Wyspa, zwana Hunga Tonga, miała około 1 kilometra szerokości i składała się głównie z popiołu. Jednak geolodzy oświadczyli wówczas, że nowa wyspa nie powinna „żyć” długo ze względu na jej słabą strukturę.
Wyspy Jadid i Sholan, Jemen
Geolodzy pozyskali bezprecedensową wiedzę o skorupie ziemskiej po tym, jak dwie wyspy wulkaniczne pojawiły się na Morzu Czerwonym.
Wyspy, nazywane Sholan i Jadid, narodziły się w obrębie archipelagu Zubair między Afryką a Półwyspem Arabskim odpowiednio w 2011 i 2013 roku. Naukowcy twierdzili, że aktywność tektoniczna, która utworzyła te wyspy, może ujawnić wcześniej nieznaną strefę aktywną wulkanicznie w regionie.
Pod Morzem Czerwonym znajduje się ogromna szczelina w skorupie Ziemi, gdzie afrykańskie i arabskie płyty tektoniczne rozchodzą się w tempie około 1,5 cm na rok. Czasami jednak ryfty gwałtowniej się poruszają, a geolodzy uważają, że wulkany mogły być przyczyną powstania wysp w regionie.
Nishinoshima, Japonia
Cztery lata temu na Oceanie Spokojnym miała miejsce silna erupcja wulkaniczna, dzięki której powstała niewielka wyspa u wybrzeży Japonii. Maleńki ląd pojawił się w listopadzie 2013 r. Tuż obok wyspy Nishinoshima wciąż zwiększała swoje rozmiary aż do czasu, kiedy oba lądy się ze sobą połączyły. W 2015 r. japońska straż przybrzeżna ujawniła, że wyspa wulkaniczna wzrosła 12-krotnie w stosunku do początkowego rozmiaru.
Wyspa Yaya, Rosja
Yaya to piaszczysta wysepka położona w mroźnych wodach Morza Łaptiewów w Rosji. Mierzy około 370 metrów długości i 125 metrów szerokości. Nowa wyspa została odkryta w 2013 roku po tym jak helikopter przelatywał nad lądem. Rok później statek badawczy Admirał Vladimirsky zbadał wyspę i oficjalnie potwierdził jej istnienie.
Wiercenie wykazało, że wyspa składa się głównie z piasku. Pomimo niewielkich rozmiarów, naukowcy twierdzą, że ląd prawdopodobnie istnieje od wielu lat.
Zalzala Koh, Pakistan
Zdjęcia satelitarne tajemniczej wyspy, która wyłoniła się z morza w 2013 roku, ujawnia, że ​​jest okrągła, z pęknięciami i wyjątkowo płaska, podobna do „tarty czekoladowej”. Wyspa o nazwie Zalzala Koh pojawiła się po katastrofalnym trzęsieniu ziemi o magnitudzie 7,8 w skali Richtera, którego epicentrum miało miejsce 200 km na południowy wschód od Dalbandin w prowincji Baluchistan w Pakistanie. Ląd stał się prawdziwą atrakcją dla turystów i mieszkańców, którzy chętnie odwiedzali obszar pomimo toksycznego, łatwopalnego gazu emitowanego z jego pęknięć. Powierzchnia jest pokryta morskimi istotami, takimi jak martwe ryby czy mieszaniną błota, piasku i skał.
Według NASA, życie tej wyspy jest krótkotrwałe. Znajdująca się pod ziemią kieszonka gazu będzie chłodzić, ściskać lub uciekać przez dłuższy czas, co pozwala skorupie opadać i zawalać w dół. Fale i burze na Morza Arabskiem będą również zmywać luźny piasek, miękką glinę i błoto.
Wyspa Ptasia, Niemcy
Wyspa o rozmiarze 25 boisk piłkarskich jest widoczna z wybrzeża Niemiec od 2013 roku. Ląd, która składa się z piaskowców, stopniowo wyłaniał się z gwałtownych wód Morza Północnego przez kilka lat.
Leży 15 km od wybrzeża Schleswig-Holstein w Niemczech, na wybrzeżu znanym jako Wattenmeer, będącym morskim parkiem narodowym.
Miłośnicy przyrody i żeglarze zauważyli pojawienie się Ptasiej Wyspy – nazwanej na cześć ptaków morskich, którzy odpoczywają, gniazdują lub karmią na 5-metrowych wydmach. Silny wiatr rozniósł nasiona z całej Europy – na wyspie odkryto 49 gatunków roślin.
Home Reef, Tonga
Home Reef to krótkotrwała wyspa – taka, która powstaje, ulega erozji, ponownie się tworzy i zanika – zbudowana przez podwodny wulkan. Znajduje się na Południowym Pacyfiku na południe od wyspy Late i na południowy zachód od Vava’u, wzdłuż łuku wulkanu Tofua w archipelagu wysp Tonga. Home Reef tymczasowo wzrosła ponad poziom morza w trakcie erupcji w latach 1852, 1857, 1984 i 2006.
Po wybuchu wulkanu, który miał miejsce w sierpniu 2006 r. Home Reef wyłoniło się jako wyspa. Kilka miesięcy później osiągnęło ono niemal taką samą wielkość jak w 1984 r., kiedy liczyła od 0,5 km do 1,5 km. Wyspa została po raz pierwszy odkryta przez załogę jachtu.
Kavachi, Wyspy Salomona
Kavachi jest znany naukowcom jako płytki wulkan podmorski u wybrzeży wyspy Vangunu. Jest to jeden z najbardziej aktywnych wulkanów podmorskich na Pacyfiku, który jest również nazywany Rejo te Kvachi, co oznacza Piekarnik Kavachi. Pierwsze doniesienia o jego aktywności zostały odnotowane w 1939 roku. Od końca lat 70. nastąpiło co najmniej 11 znaczących erupcji, a dwa – w 1976 i 1991 – były tak silne, że doprowadziły do powstania nowych wysp.
Jednak te wyspy nie były wystarczająco duże, by oprzeć się zniszczeniu i ostatecznie zatonęły.
Sandbar Shelly Island, Karolina Północna
Podkreślając zmieniającą się twarz Ziemi, niedawno nowa wyspa została zauważona u wybrzeży Karoliny Północnej. Czubek nowego lądu w Buxton był już widoczny wiosną, a teraz mierzy ponad 1,6 km długości oraz 1,2 km szerokości.
Mieszkańcy nazywali ją Sandbar Shelly Island, ze względu na olbrzymie ilości muszli pokrywających brzegi.
Kajakarze chętnie odwiedzają nową wyspę, ale straż przybrzeżna apeluje, by być ostrożnym. Dave Hallac, dyrektor Narodowego Wybrzeża Cape Hatteras, który nadzoruje obszar Cape Point, powiedział, że ludzie nie powinni próbować chodzić lub pływać po nowej wyspie pomimo pokusy. Ląd jest piaszczysty i powstał najprawdopodobniej w wyniku połączenia silnych prądów i burz. Eksperci twierdzą, że jego kształt będzie się wciąż rozwijał i może zniknąć w przyszłym roku lub zwiększy rozmiary na tyle, by połączyć się z kontynentem.

04.07.2017 10:22