Czerwiec w Yellowstone zapisał się jako miesiąc niespokojny. W ciągu zaledwie dwóch tygodni superwulkan, który leży pod parkiem narodowym, wyzwolił aż 878 trzęsień ziemi – informuje Science Alert.
Najwięcej od pięciu lat
Seria wstrząsów rozpoczęła się 12 czerwca. W ciągu tygodnia USGS zarejestrowało już 464 trzęsień ziemi.
„Jest to największa liczba trzęsień ziemi w Yellowstone w ciągu jednego tygodnia w trakcie ostatnich pięciu lat” – poinformowało USGS w oświadczeniu wydanym w zeszłym tygodniu.
Wstrząsy były jednak bardzo słabe – miały nie więcej niż 1 stopień w skali Richtera, ale największa osiągnęła wielkość 4,4, co okazało się największym trzęsieniem ziemi, jakiego doświadczył Yellowstone od marca 2014 roku.
Nie ma mowy o erupcji
Na szczęście nie musimy się denerwować w najbliższym czasie. Jest mało prawdopodobne, aby ostatni rój „zdetonował” superwulkan. USGS ustala prawdopodobieństwo wybuchu superwulkanu w nadchodzącym roku na poziomie 1:730 000 i utrzymuje zielony poziom alarmu wulkanu.
„Wstrząsy w Yellowstone są częstym zjawiskiem” – powiedział Jamie Farrell, profesor badań na Uniwersytecie w Utah, będącym częścią Obserwatorium Wulkanologicznego Yellowstone (YVO).
„Średnio każdego roku w Yellowstone rejestrujemy 1500-2000 wstrząsów rocznie, z czego 40-50 procent jest klasyfikowanych jako trzęsienia ziemi” – mówi. Chociaż ostatni rój jest większy niż przeciętna, Farrell mówi, że nie ma żadnych dowodów, że aktywność związana jest z magmą poruszającą się pod powierzchnią.
Naukowcy trzymają ręce na pulsie
Geolodzy nieustannie obserwują superwulkan Yellowstone i jego nietypową aktywność. Jeśli zbliżać się będzie erupcja wulkanu – jak twierdzi Farrell – naukowcy zaczną rejestrować wzmożoną aktywność sejsmiczność, duże zmiany deformacji powierzchni, zmiany w systemie hydrotermicznym i zmiany w produkcji gazu. „Zazwyczaj, jeśli widzimy tylko jedną z tych rzeczy, to niekoniecznie oznacza, że nadejdzie erupcja. Jeśli zaczniemy widzieć wszystkie e zmiany, czerwona flaga może zostać podniesiona” – powiedział Farrell.
Superwulkan Yellowstone nie wybucha zbyt często. W ciągu ostatnich dwóch milionów lat odnotowano jedynie trzy poważne erupcje. „Jeśli Yellowstone wybuchnie, to najprawdopodobniej będzie przepływ lawy, jak to miało miejsce w niemal wszystkich ostatnich 80 erupcjach” – powiedziała Hannah Osborne z Newsweek. „Przepływ lawy byłby dużym wydarzeniem w Yellowstone, ale miałby bardzo mały efekt regionalny lub kontynentalny” – dodaje.
Farrell i reszta zespołu na University of Utah zapewniają nas, że nadal monitorują rój. Zatem nie będzie żadnych niesmacznych niespodzianek wymykających się z Yellowstone w najbliższym czasie.

02.07.2017 08:33