Pożary niszczą Sycylię. W Mesynie i Ragusie sytuacja jest najbardziej krytyczna. Tysiące zwierząt zginęło przez ogień, a wiele osób zostało ewakuowanych ze swoich domów. Zmobilizowano ratowników i strażaków, by uniknąć najgorszego – donosi Reuters.
„Sytuacja bardzo poważna”
Noc z piątku na sobotę była dla tysięcy mieszkańców Sycylii koszmarem nie do opisania, kiedy z powodu silnego wiatru oraz wysokich temperatur ogień rozprzestrzeniał się w zastraszającym tempie. Hektary lasów sosnowych i niektóre gospodarstwa spłonęły. Na terenie Palermo zniszczonych zostało około 500 hektarów upraw obsianych pszenicą i paszą. Ogień osiągnął gospodarstwa ze zwierzętami. Rolnicy stracili cały swój dobytek. Na szczęście nie odnotowano żadnych ofiar. Strażacy próbują przejąć kontrolę nad pożarami w Mesynie, ale nie pozwala na to pogoda. „Sytuacja jest bardzo poważna” – twierdzą okoliczne władze.
Poważne pożary szaleją na Sycylii w okresie letnim ze względu na wysokie temperatury i silny wiatr, ttzw. Scirocco. Latem ubiegłego roku pożar zniszczył wyspę i pozostawił ponad tysiąca rolników bez środków do życia.
Na południowym wschodzie Europy upał
Upał i susza dają się we znaki nie tylko na południu Włoch. Zgodnie z zapowiedziami, sobota była rekordowo upalna w Grecji. Na południu kraju słupek rtęci pokazał 45 stopni. Władze apelują do mieszkańców o pozostanie w domach do czasu ochłodzenia. Jednak fala upałów objęła nie tylko Grecję: Turcja, Bułgaria, Macedonia, Albania i Chorwacja to tylko niektóre z południowo-wschodnich krajów europejskich, które doświadczyły temperatur ponad 10 stopni wyższych od średniej wieloletniej. W tureckich miastach Antalya i Akhisar w piątek słupki rtęci sięgnęły 45°C i była to najwyższa temperatura w czerwcu w historii pomiarów meteorologicznych.
W Bułgarii zginęło już pięć osób
Temperatury w Rumunii i we Włoszech również osiągnęły imponujące wartości – w Bukareszcie i Bari odnotowano 38 ° C. Tymczasem w Bułgarii od piątku z powodu upałów śmierć poniosło pięć osób, jedną z nich był 75-letnia mężczyzna, który doznał ataku duszności podczas biegu w parku w Sofii – podaje kanał telewizyjny bTV. Zemdlał i zmarł na miejscu. The Sofia Globe podaje, że od 1 czerwca w całym kraju z powodu wysokich temperatur hospitalizowano 178 osób.

02.07.2017 12:20