Kiedy w 2013 roku mała asteroida spadała na Ziemię nad miastem Czelabińsk w Rosji, pędząca z ogromną prędkością kosmiczna skała eksplodowała w powietrzu i stworzyła falę uderzeniową na tyle silną, by zniszczyć tysiące budynków i zranić ponad 1200 osób. Wybuch z eksplozji w Czelabińsku rozbił szyby na odległość do 93 kilometrów.

Właśnie na Światowy Dzień Asteroidy (30 czerwca) Biuro Koordynacji Obrony Planetarnej NASA opublikowało film z superkomputerowej symulacji podobnej do czelabińskiej asteroidy spalającej się w atmosferze Ziemi. Przedstawiciele NASA stwierdzili, że symulacje takie jak te „pomagają agencjom w identyfikowaniu i podejmowaniu lepszych decyzji w zakresie ochrony przed zagrażającymi życiu zdarzeniami z planetoidami”.

Wykorzystując superkomputer Pleiadesa w NASA Ames Research Center w Kalifornii w Dolinie Krzemowej naukowcy modelują hipotetyczne scenariusze oddziaływania planetoidy tak, jak ten, by dowiedzieć się więcej o niebezpiecznych rozdrobnionych skałach kosmicznych po wejściu w atmosferę Ziemi. Te symulacje superkomputerowe wykorzystują aerodynamiczne oprogramowanie NASA Cart3D oraz oprogramowanie do modelowania ALE3D opracowane przez Laboratorium Narodowe Lawrence Livermore.

„Zespół NASA był w stanie przeprowadzić na dużą skalę symulacje czelabińskiej asteroidy na Plejadzie, aby szybko utworzyć wiele scenariuszy zderzenia, ponieważ Cart3D jest kilkakrotnie szybszy niż typowe modelowanie numeryczne 3-D używane do analizy aerodynamicznej” – stwierdzili przedstawiciele NASA. „Szczegółowe symulacje pozwoliły zespołowi modelować przepływ płynów, który ma miejsce, kiedy asteroidy topnieją i odparowują, gdy rozpadają się w atmosferze”.

Eksperci z Asteroid Threat Assessment Project w Ames Research Center w NASA dzielą się badaniami z uniwersytetami, laboratoriami krajowymi i agencjami rządowymi na całym świecie, by pomóc opracować plany radzenia sobie z zagrożeniem ze strony asteroid.

02.07.2017 21:36