Pod koniec tegorocznego czerwca pożary gwałtownie rozprzestrzeniają się na południu Syberii. Według lokalnych mediów co najmniej 27 tys. ha spłonęło w rejonie Irkucka. Kolejne 27 tys. hektarów ogień trawi w sąsiednich regionach. Pożary gasi około 200 strażaków. Głównymi przyczynami pożarów są: suche pioruny, panująca wysoka temperatura oraz ludzka nieostrożność.

22 czerwca 2017 sensor MODIS na pokładzie satelity Aqua zrobił pierwsze dwa zdjęcia pożarów szalejących w pobliżu jeziora Bajkał i rzeki Angara w kolorze naturalnym. Następnego dnia MODIS zrobił trzecie zdjęcie (poniżej) przedstawiające ogromną chmurę dymu, który rozprzestrzenia się na północny-wschód, w stronę Jakucka. Czerwone kontury na zdjęciach to źródła ognia, które ujawnia MODIS. Ustala się je na podstawie temperatury otoczenia.

Jak podaje NASA, indeks aerozoli nad Bajkałem i Irkuckiem osiągnął 19, co wskazuje na bardzo gęsty dym na dużych wysokościach. Meteorolodzy obserwowali co najmniej trzy chmury piorucumulus w regionie – takie chmury powstają w wyniku uniesienia popiołu i cząstek wysoko w atmosferę.

26.06.2017 21:16