Niedźwiedzie grizzly w okolicach Parku Narodowego Yellowstone zostaną zdjęte z ochrony Ustawy o zagrożonych gatunkach – oświadczył amerykański sekretarz stanu Ryan Zinke grupom zajmujących się ochroną, którzy przystąpili do obrony swojego stanowiska przed sądem.

Uchylenie federalnej ochrony niedźwiedzi w Yellowstone zostało oficjalnie zaproponowane w marcu 2016 r. pod administracją prezydenta Obamy, opierając się na wynikach przeprowadzonych badań podkreślających znaczny wzrost liczebności tych zwierząt w ciągu ostatnich dziesięcioleci.

Szacowana liczba niedźwiedzi grizzli w większym regionie Yellowstone, obejmującym Wyoming, Montanę i Idaho, wzrosła dziś do 700 lub więcej w porównaniu do 136 w 1975 roku, kiedy zostały oficjalnie uznane za zagrożony gatunek przez 48 stanów. Spadek populacji wynikał z przeprowadzonych polowań, więzienia zwierząt i otruć. Aktualna liczebność znacznie przekracza zakładany rządowy minimalny cel odzyskiwania niedźwiedzi na poziomie 500 osobników.

Zniesienie statusu chronionego przez niedźwiedzie spowoduje, że zostanie otwarta droga do polowań na trofea poza granice parku Yellowstone – twierdzą przyrodnicy. Myśliwi i farmerzy, którzy tworzą potężny okręg wyborczy w państwach zachodnich, zdecydowanie poparli usunięcie grizzli z listy gatunków zagrożonych, twierdząc, że rosnące liczby niedźwiedzi stanowią zagrożenie dla ludzi, zwierząt gospodarskich i zwierząt wielkogabarytowych, takich jak łosie.

Ekolodzy obawiają się, że gdy grizzly zostaną zdjęte z listy gatunków zagrożonych, ich dalsza próba odzyskania może się okazać nieskuteczna bez federalnych zabezpieczeń. Podkreślają, że kluczowe źródło żywności dla niedźwiedzi, orzechy borowinowe, może spaść ze względu na zmiany klimatyczne.
ak podaje agencja AP, decyzja o usunięciu z listy gatunków zagrożonych niedźwiedzi grizli z Yellowstone zostanie zaskarżona do sądu przez organizacje ekologiczne.
 
- Z pewnością zajmiemy stanowisko, aby uchronić niedźwiedzie – powiedział prawnik organizacji ekologicznej Eartjustice Tim Preso. – Istnieje tylko jedno Yellowstone. Nie powinniśmy podejmować nieuzasadnionego ryzyka z tym wyjątkowym gatunkiem – dodał.
 
Leżący w stanach Wyoming, Montana oraz Idaho Park Narodowy Yellowstone został utworzony w 1872 roku i jest najstarszym parkiem narodowym na świecie. Ma powierzchnię 899 tys. hektarów.

23.06.2017 20:23