Co najmniej cztery osoby zginęły w niedzielę wskutek bardzo rzadkiego i nietypowego trzęsienia ziemi, które wywołało falę tsunami i uderzyło w wybrzeże Grenlandii, zmuszając niektórych mieszkańców do ewakuacji – donosi AFP.

„Cztery osoby zostały uznane za zaginione” – poinformował lokalny nadawca KNR, cytując miejscowego szefa policji Bjorn Tegner Bay. Kilka godzin później znaleziono ciała zaginionych – wszyscy zginęli. Bay dodał również, że 11 domów zawaliło się po czterech nocnych trzęsieniach ziemi w pobliżu Uummannaq, małej wyspie, która leży nad Okręgiem Arktycznym.

„Istnieje ryzyko przełamania ogromnych fal nad Upernaviku i jego okolicami. Mieszkańcy Nuugaatsiaq zostali ewakuowani” – podała policja na Facebooku, odnosząc się do pobliskich osad.

Niektórzy mieszkańcy umieszczali zdjęcia na portalach społecznościowych, pokazując duże fale przełamujące się nad budynkami w mieście. „Dobre wyjaśnienie jest takie, że to właśnie trzęsienie ziemi spowodowało tsunami” – powiedziała Trine Dahl Jensen, meteorolog z duńskiej agencji informacyjnej Ritzau, która ostrzegała przed wstrząsami wtórnymi.

„To nie jest normalne, takie trzęsienie ziemi na Grenlandii” dodała. KNR cytował Ole Dorpha, burmistrza Qaasuisup, gminy dotkniętej żywiołem. Urzędnik powiedział o „poważnej i tragicznej naturalnej katastrofie, która dotknęła cały region”.

Premier Danii Lars Lokke Rasmussen napisał na Twitterze o „strasznej katastrofie w Nuugaatsiaq”. Największa na świecie wyspa położona pomiędzy Północnym Atlantykiem a Arktyką – licząca 55 000 osób Grenlandia, ma arkusz lodu szczególnie podatny na zmiany klimatyczne.

Serwisy ratownicze otrzymały pierwsze wieści o potopie o godz. 00:15 (w sobotę o 22:15 czasu lokalnego). Pojawiły się również doniesienia o falach uderzających w dwie różne wsie. Helikopter latający nad tym obszarem donosił o „wielkich falach”, które pojawiły się około 40 kilometrów od wybrzeża. „Woda porywała wszystko” – mówili przerażeni mieszkańcy.

Z Nuugaatsiaq zostało ewakuowanych 39 osób. Wielu odniosło obrażenia.

19.06.2017 08:33