W związku z rozpoczęciem sezonu letniego, w każdy poniedziałek do końca wakacji będziemy prezentować Państwu cotygodniową specjalną średnioterminową prognozę dla nadmorskich kurortów, mazurskich jezior oraz gór. Sprawdźmy, co czeka nas w tym tygodniu.
Pogoda nad morzem początkowo niezła
Dla odpoczywających nad morzem nie mamy wcale najgorszych prognoz. Tydzień zapowiada się stosunkowo suchy – ładny będzie wtorek, małe i umiarkowane zachmurzenie również w środę, dopiero w czwartek niebo bardziej pokryją chmury i może popadać, zwłaszcza na wybrzeżu środkowym i zachodnim. Stosunkowo najgorszymi dniami będą piątek i sobota, które zapowiadają się wilgotne i dość wietrzne. Jeśli chodzi o temperatury, to ta a ogół oscylować będzie na poziomie 15-20 stopni. Także kąpiele w morzu niekoniecznie będą należeć do najprzyjemniejszych – Bałtyk najcieplejszy jest w Zatoce Puckiej i w rejonie Świnoujścia, gdzie ma 18 stopni. Najzimniejszą wodę mamy z kolei na Helu i w Kołobrzegu – odpowiednio 16,6 i 16,7 stopnia.
Pogoda na Mazurach
Dobre informacje mamy z kolei dla windsurfingowców na Mazurach – nadchodzące dni zapowiadają się wietrzne, średnio będzie wiać do 3-5 stopni w skali Beauforta. Niebezpiecznie zrobi się jednak we wtorek, kiedy zwłaszcza w godzinach okołopołudniowych i popołudniowych niebo zasnują chmury, zacznie padać i grzmieć, lokalnie mocno. W czasie burz silny i porywisty wiatr, więc trzeba przybić na brzeg, jeśli tylko usłyszymy grzmoty. Wtorek będzie również całkiem ciepłym dniem z temperaturami w okolicach 23-26 stopni. Następne dni, czyli środa i czwartek ze zmiennym zachmurzeniem i tylko lokalnie słabymi opadami, z kolei temperatura bardziej się obniży i będzie na ogół ok. 18-20 stopni. Mocniej wiać i padać na Mazurach będzie w piątek.
Pogoda w górach
W regionach górskich ładnie będzie we wtorek, dopiero pod koniec dnia w Sudetach możliwe burze. Niebezpiecznie będzie również w czwartek i piątek, miejscami zjawiska będą mieć dość gwałtowny przebieg, z gradem i silnymi porywami wiatru. Temperatura we wtorek bardzo wysoka, w dolinach około 26-28 stopni, na szczytach 12 stopni. Środa i piątek zapowiadają się chłodniejsze, na poziomie 20-25 stopni u podnóży oraz 7-9 stopni wysoko w górach, czwartek i sobota znów przyniosą gorącą pogodę, zwłaszcza w Sudetach do 30 stopni.

19.06.2017 12:31