Co najmniej 63 osoby nie żyją w związku z katastrofalnymi pożarami, które trawią Portugalię – donosi BBC, powołując się na władze lokalne.

Zdecydowanie większość zginęła, próbując uciec z okolic Pedrógão Grande, 50 km na południowy wschód od Coimbra, w swoich samochodach – podał rząd w komunikacie. Kilku strażaków jest wśród ponad 60 osób rannych.
„Niestety, to wydaje się być największą tragedią, jaką widzieliśmy w ostatnich latach pod kątem pożarów lasów” – powiedział premier Antonio Costa.

BBC informuje, że liczba ofiar żywiołu może jeszcze wzrosnąć.

Sekretarz Stanu Spraw Wewnętrznych Jorge Gomes wcześniej powiedział, że dziesięć osób zmarło wskutek zatrucia dymem, 30 osób zginęło w samochodach, a 17 obok pojazdów, na jednej drodze prowadzącej na autostradę IC8.

Tylko w ciągu nocy wybuchło w całym kraju około 60 pożarów, z którymi walczy 1700 strażaków. Płomienie rozprzestrzeniły się „z wielkim impetem” na czterech frontach – powiedział Gomes. Niestety, nad żadnym z nich nie udało się przejąć kontroli.

Wśród 59 rannych była 8-letnia dziewczynka z oparzeniami, która wędrowała samotnie w pobliżu ognia – donosi gazeta Correio do Manhã. Sześcioro strażaków ma bardzo poważne obrażenia – poinformował narodowy kanał telewizyjny RTP, a dwoje uznano za zaginionych. Correio do Manhã ostrzegł, że do wielu dotkniętych przez pożary obszarów nie udało się dotrzeć, zatem liczba ofiar śmiertelnych prawdopodobnie wzrośnie.

Władze Hiszpanii wysłały dwa samoloty gaśnicze, by pomóc Portugalczykom w walce z pożarami. Na razie nie wiadomo, co spowodowało pożary, za sprawą których spłonęły również domy w okolicy. Jednak pan Costa powiedział, że suche burze mogą być jedną z możliwych przyczyn.

Większość Portugalii, podobnie jak Hiszpania, doświadcza od kilku dni rekordowej fali upałów. Temperatura wzrasta powyżej 40 stopni.

„To region, w którym miały miejsce pożary lasów, ale nie pamiętamy tragedii tych rozmiarach” – oświadczył Valdemar Alves, burmistrz Pedrógão Grande, cytowany przez agencję Associated Press. „Jestem całkowicie oszołomiony liczbą ofiar śmiertelnych”.

18.06.2017 06:39