Zgodnie z naszymi prognozami, przemieszczający się przez Polskę z zachodu na wschód chłodny front atmosferyczny przynosi gwałtowne burze. Najbardziej niebezpiecznie jest aktualnie od Warmii po Opolszczyznę, a będzie jeszcze gorzej.

Stan na godz. 15:30
Nad Polską tworzy się liniowy układ burzowy. Strefa aktywnej konwekcji rozciąga się od południowej i wschodniej części Warmii, przez zachodnie Mazowsze, Ziemię Łódzką po wschodnią część woj. dolnośląskiego. Burze mają charakter liniowy, a więc towarzyszy im bardzo silny i porywisty wiatr, który może osiągać nawet 90 km/godz. Front stosunkowo szybko zmierza w kierunku wschodnim, więc burze nie generują wysokich sum opadów. Lokalnie w rejonie Płocka, Poddębic i Sieradza, gdzie odbiciowość na radarach przekracza 60 dBZ występują opady gradu.

OSTRZEŻENIE: STAN NA GODZ. 15:45
Na północ od Łodzi najprawdopodobniej mamy do czynienia z superkomórkową burzową, która może nieść opady gradu, istnieje również możliwość wystąpienia trąby powietrznej!

Stan na godz. 17:00
Strefa silnych burz przesuwa się na wschód. Aktualnie front daje się we znaki na zachodzie Podlasia, środkowym Mazowszu, Ziemi Łódzkiej oraz w północnej części woj. opolskiego. Szczególnie groźnie jest w okolicach Augustowa, Warszawy, Wyszkowa, Piaseczna, Białej Rawskiej, Rawy Mazowieckiej, Sulejowa, Piotrkowa Trybunalskiego, Kamieńska i Pajęczna.

Stan na godz. 18:00
Mamy aktualnie do czynienia z liniowym układem konwekcyjnym z wbudowaną linią szkwału. Bardzo niebezpiecznie jest od Białegostoku po Skarżysko-Kamienną. Burzom na tym obszarze towarzyszy bardzo silny i porywisty wiatr osiągający 80 km/h. Pojedyncze komórki burzowe uformowały się również na Ziemi Łódzkiej (na południe od Łodzi), Opolszczyźnie i Górnym Śląsku, towarzyszą im ulewne deszcze.
Według oficjalnych pomiarów meteorologicznych, najsilniejszy konwekcyjny poryw wiatru odnotowano na stacji w Sulejowie – 72 km/h.

12.06.2017 15:30