ow

Choć mamy w kalendarzu czerwiec i temperatury powinny już oscylować w granicach 30 stopni, w tym roku wiosna nie zachwycała i początek lata również nie przyniesie większych zmian. Przed nami kolejny stosunkowo chłodny dzień – tylko w niektórych regionach słupki rtęci pokażą 22 stopni, ale deszcz i to raczej niewielki pojawi się na północy.
Sytuacja baryczna
W miarę dobrą, ale chłodną pogodę przynosi rozrastający się od południa klin wyżowy, którego centrum znajduje się nad Chorwacją. To za jego sprawą z północnego-zachodu spływa polarnomorska, niezbyt ciepła masa powietrza. Jutro na szczęście zrobi się cieplej – a to dzięki układom niżowym znad Atlantyku, które zaciągną z południa na chwilę cieplejsze masy.
Popada na północy
O poranku na przeważającym obszarze naszego kraju będzie pogodnie i sucho – na zachodzie i północy lokalnie pojawi się nieco więcej chmur, ale jeszcze bez opadów. W miarę upływu dnia chmury kłębiaste rozwiną się prawie w całym kraju – mimo to na Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, w Małopolsce oraz w centrum przeważać będzie słoneczna aura. Z kolei na Pomorzu, Warmii, Kujawach i północy Mazowsza około południa, gdzie zwiększy się nieco chwiejność termodynamiczna do około 200 J/kg powstaną pojedyncze komórki konwekcyjne z przelotnymi opadami deszczu i nielicznymi wyładowaniami. Z kolei na zachodzie po południu słońca będzie mniej przez obecność ciepłego frontu górnego z chmurami piętra wysokiego i średniego, ale nie powinien on przynosić deszczu.
Będzie chłodno, do 22 stopni
Po wyjątkowo zimnym poranku w ciągu dnia, słońce tylko trochę zdoła ogrzać powietrze. Zobaczymy ok. 15:00-16:00 od 17-18 stopni nad samym morzem, 19-20 stopni na Warmii i Mazurach oraz Suwalszczyźnie do 20-22 stopni na pozostałym obszarze. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich i północno-zachodnich.
Warunki biometeorologiczne tylko na północy, gdzie wystąpią lokalnie opady, będą niekorzystne – będzie nam doskwierać uczucie senności i rozdrażnienia. Na pozostałym obszarze biomet korzystny lub obojętny.
Na ogół dominować będzie odczucie chłodu i komfortu termicznego, po opadach zimno.
Noc ze sporym zachmurzeniem
W nocy z zachodu nasunie się ciepły front atmosferyczny, dlatego chmur nad Polską będzie systematycznie przybywać, ale słaby deszcz możliwy jest miejscami na północnym zachodzie. Najdłużej pogodne niebo utrzyma się
na krańcach wschodnich i południowych, przez co tam będzie jednocześnie najzimniej – 8-11 stopni, 12 stopni na Pomorzu Zachodnim, na pozostałym obszarze 13-15 stopni. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni skręcający na południowy.

08.06.2017 06:30