Cyklon Mora uderzył w Bangladesz, przynosząc ulewne opady deszczu i porywisty wiatr do południowo-wschodniego wybrzeża – donosi BBC.

Potężna burza nawiedziła we wtorek rano obszar pomiędzy portem rybackim Bazar Coxa a miastem Chittagong, z wiatrem o średniej prędkości 117 km/h – poinformował departament meteorologiczny w Bangladeszu. Wcześniej władze ewakuowały blisko milion osób.

Według synoptyków, intensywne opady dadzą się we znaki również w Indiach i Birmie, gdzie mogą doprowadzi do powodzi.

Departament Meteorologiczny w Bangladeszu uprzednio ostrzegł, że obszary położone w dolinach takie jak: Bazar Cox, Chittagong i wiele innych przybrzeżnych dzielnic są „szczególnie zagrożone” występowaniem wysokich fal związanych z burzami, które mogą przekraczać 1,5 m.

Od poniedziałku do schronu, szkół i urzędów rządowych ewakuowano setki tysięcy osób.
Zaleca się, aby łodzie rybackie i trawlery pozostały w portach.

Jak informuje Tropical Storm Risk tropikalny cyklom Mora przemieszcza się na północ w kierunku Chittagong i z każdą kolejną godziną będzie coraz słabszy – zanim dotrze do miasta, jego siła z cyklonu pierwszej kategorii zostanie zdegradowana do burzy tropikalnej.

Na razie nie ma informacji o żadnych ofiarach, ale Reuters poinformował, że cyklon poważnie uszkodził obozów uchodźców dla muzułmanów Rohingya.

Lider społeczności Shamsul Alam powiedział agencji prasowej, że prawie wszystkie 10 000 kryte stodoły w dwóch obozach zostały zniszczone. Na zboczu Coxa powstały duże obozy dla setek tysięcy etnicznych mieszkańców Rohingya, którzy uciekli przed przemocą z sąsiedniej Birmy.

Zatoka Bengalska jest podatna na burze, a Bangladesz jest często dotkniętykany z powodu ciężkiej pogody w okresie deszczowego sezonu monsunowego trwającego od czerwca do grudnia.

30.05.2017 08:16