Choć aktywność słoneczna jest stosunkowo niska – na tarczy naszej dziennej gwiazdy niemal nie ma żadnych większych szans, to nie oznacza, że pogoda kosmiczna stała się nudna. Wręcz przeciwnie – przed nami bardzo aktywna burza geomagnetyczna związana z ogromną dziurą koronalną, którą obserwujemy na Słońcu.

Podczas ostatniego obrotu ten sam otwór koronalny spowodował, że wiatr słoneczny osiągnął prędkość do 750 km/s i przez to mieliśmy do czynienia ze stosunkowo aktywnymi burzami geomegnetycznymi. Ich efektem były piękne zorze polarne, jakie mogliśmy obserwować nie tylko na biegunach, ale również na obszarze umiarkowanych szerokości geograficznych.

Jak informuje NOAA, burza geomagnetyczna będzie mieć umiarkowany charakter i prawdopodobnie rozpocznie się w sobotę w ciągu dnia. Nie wiadomo, czy będzie ona wystarczająco silna, by móc obserwować zorze polarne z terenów naszego kraju.

Zwłaszcza dla naszych obserwatorów na półkuli południowej może to być bardziej interesujące wydarzenie, ponieważ tam noce stają się coraz dłuższe.

20.05.2017 02:24