Troje narciarzy zginęło we wtorek w lawinie, która uderzyła w alpejski ośrodek Bonneval-sur-Arc we Francji – donosi AFP, powołując się na francuskich urzędników.

Lawina pojawiła się 3 100 m n.p.m w pobliżu ośrodka Bonneval-sur-Arc na południowym wschodzie Francji, w pobliżu granicy z Włochami. Władze prefektury Savoie oświadczyły, że masa śniegu zeszła o godz. 10:00 we wtorek, nie podając szczegółów dotyczących tożsamości ofiar. Lokalne media podają, że jeden z trzech narciarzy był górskim przewodnikiem. Nie wiadomo, czy był na urlopie z przyjaciółmi, czy na służbie jako przewodnik. AFP informuje, że lawina zabiła dwóch mężczyzn i kobietę – wszyscy byli doświadczeni narciarzami.

„Lawina uderzyła w obszar Albaron” – powiedział burmistrz pobliskiego Bonneval-sur-Arc, Gabriel Blanc. „Wiemy z wiarygodnego źródła, że są trzy ofiary” – dodaje. Narciarze zmierzali w kierunku Col du Greffier. Władze nie wiedzą, co spowodowało lawinę, która zasypała ludzi na skalistym grzbiecie.

O tej porze roku ośrodek jest zwykle zamknięty, ale pokrywa śnieżna w regionie pozostaje stosunkowo wysoka. Urzędnicy poinformowali, że operacja poszukiwawczo-ratownicza zakończyła się dopiero po godzinie 14:00 czasu lokalnego. Wcześniej w ciągu dnia CRS Alpes de Modane odwiedzili obszar helikopterem, w celu poszukiwania dodatkowych ofiar.

Okres zimowy w Alpach Francuskich minął, a wyższe temperatury, deszcz i opady śniegu w ciągu ostatnich kilku dni osłabiły pokrywę śnieżną, co sprawiło, że warunki narciarskie stały się ryzykowne.

09.05.2017 18:16