Potężny cyklon nadciąga nad Nową Kaledonię na Południowym Pacyfiku. W poniedziałek stał się huraganem najwyższej piątej kategorii – osiągając najbardziej niszczącą prędkość, co skłoniło władze do nakazania ludziom pozostanie w pomieszczeniach zamkniętych i schronach – donosi Reuters.

Porywy wiatru w pobliżu oka cyklonu Donna osiągają 300 km/godz. – podaje departament meteorologiczny i geologiczny Vanuatu. Huragan ma uderzyć w Nową Kaledonię we wtorek po południu. „Istnieje olbrzymia niepewność co do szybkości i trajektorii Donna w tej chwili – nie jesteśmy w stanie powiedzieć ludziom, jak długo będą musieli pozostać w domu” – powiedział Olivier Ciry, rzecznik agencji Obrony Cywilnej i Zarządzania Ryzykiem.

Burza uformowała olbrzymie fale na Morzu Koralowym; jej centrum znajduje się około 200 km na północ od Nowej Kaledonii i 350 km na zachód od stolicy Vanuatu Port Vila. Porusza się na południowy wschód z prędkością 12 km/godz.

Szkoły w Nowej Kaledonii zostały w poniedziałek, zajęcia nie odbędą się również we wtorek. Loty krajowe w Nowej Kaledonii i dalej na północ w Vanuatu zostały zawieszone. W ciągu weekendu burza skierowała się na zachód od Vanuatu, oszczędzając wyspy najbardziej zaludnione od znacznych szkód.

Dziennikarz Reuters w Port Vila powiedział, że pada ulewny deszcz, a personel hotelu dał gościom świeczki i zapałki w przypadku, gdy nastąpiły przerwy w dostawie prądu, a także prześcieradła przykrywające okna, które mogłyby rozbić w tracie wichury.

Donna jest trzecim późnotropikalnym cyklonem, który wędruje przez Pacyfik, po burzach o imionach: Debbie i Cook, które zaatakowały Australię i Nową Zelandię.

Stephen Meke, starszy meteorolog w Serwisie Meteorologicznym Fidżi, powiedział, że to „bardzo nietypowe”, iż po upływie letnich miesięcy taka potężna burza mogła się uformować, ale nie ma wystarczających informacji, by stwierdzić, czy zmiana klimatu jest głównym powodem. Nowa Kaledonia jest jednym z największych na świecie źródeł niklu, a górnictwo i metalurgia odgrywają dużą rolę w gospodarce.

08.05.2017 14:32