Podczas ostatniej podróży przez wąski pas wody, który oddzielał Alaskę i Syberię, satelita NASA Copernicus Sentinel-3A uwiecznił ostre zdjęcie Cieśniny Beringa – donosi upi.com. Zdjęcie zostało zrobione 26 marca, a opublikowano je na stronie online 28 kwietnia.

Sentinel-3A jest satelitą obserwacyjną Ziemi, uruchomioną w ramach misji Copernicus przez Europejską Agencję Kosmiczną. Satelita została wyniesiona na orbitę w dniu 16 stycznia 2016 r. i jest poświęcona badaniu oceanografii naszej planety.

W dolnej części zdjęcia, widać było chmury wirujące wokół cieśniny. Z kolei w górnej lód morski rozciąga się na południe. Algi rosną na dnie morza. Gdy lód topnieje w trakcie cieplejszych miesięcy, kwiaty glonów będą „karmione” przez stopiony lód, który jest bogaty w składniki odżywcze.

Algi tworzą podstawę morskiego ekosystemu w Cieśninie Beringa, karmiąc inne małe stworzenia, takie jak szczętki, które z kolei dostarczają energii większym gatunkom.

Na prawym boku zdjęcia widoczna jest wyspa Unimak. Wulkaniczne szczyty wyspy są odpowiedzialne za wyjątkowy kształt chmur. Kiedy chmury przechodzą przez wulkany, przypominają małe wiry.

Cieśninę Beringa zawsze wypełniała zimna utleniona woda. Kilka tysięcy lat temu lądowy most łączył kontynenty. Ostatnie badania sugerują, że wczesny krewny człowieka – być może Neandertalczyk – przekroczyła most w Ameryce Północnej 130 000 lat temu.

02.05.2017 14:23