Tornada zabiły pięć osób na wschód od Dallas – poinformowały lokalne media w sobotę, gdy ulewne deszcze połączone z silnym wiatrem przetoczyły się nad znacznym obszarem Środkowego Zachodu USA.

Przynajmniej trzy tornada zostały potwierdzone przez National Weather Service w pobliskim Canton, około 50 osób odniosło obrażenia. Media, w tym lokalny kanał CBS News’ w Dallas-Ft. Worth i WFAA-TV, powołując się na szefa straży pożarnej w departamencie Canton poinformowały o śmierci co najmniej pięciu osób, gdy tornada uderzyły w Canton – miasto oddalone 95 km na południowy-wschód od Dallas.

Zdjęcia i filmy zamieszczone w Internecie pokazują samochody porozrzucane na drugą stronę oraz dwa historyczne domy w okolicy, ale całkowici zniszczone.

Ulewy, które rozpoczęły się w piątek były tak intensywne, że ziemia była w stanie wchłonąć i spowodowała powodzie – oświadczył Kenneth James z Weather Prediction Center. Gubernatorzy Missouri oraz Oklahomy w sobotę ogłosili stan pogotowia w związku z powodziami.
„Potężny system burzowy przyniósł rozległe i silne opady deszczu oraz silny wiatr do wielu regionów stanu od piątku, uszkadzając linie energetyczne i słupy, powalił także drzewa, pozrywał dachy i uszkodził konstrukcje domów” – powiedział gubernator Oklahomy Mary Fallin.

W obszarze Sant Louise gwałtowne burze są prognozowane do niedzieli. Wielu kazano się ewakuować, a 33 osób uratowano, głównie w środkowych i południowo-zachodnich regionach – oświadczył gubernator Missouri Eric Greitens.
W mieście Benton w stanie Illinois, rozlewiska dotarły do drzwi niektórych domów. W sąsiedniej Indianie odcinek Interstate 64 został zalany w pobliżu południowego miasta Ferdinand.

Jak informuje National Weather Service w niektórych regionach Indiany potrafiło spaść nawet 20 cm deszczu, podczas gdy w Oklahomie, Missouri i Kansas – 10 cm. „Powodzie błyskawiczne są najbardziej niebezpiecznymi dla życia zjawisk od wielu innych rodzajów zagrożeń pogodowych” – powiedział James. Tymczasem NWS w Paducah w Kentucky ostrzega, że sytuacja może ulec pogorszeniu.

W całym kraju od piątku z powodu pogody opóźnionych było 3700 lotów – podaje strona FlightAware.

30.04.2017 08:25