Pioruny ciągle uderzają w drzewa, co w większości przypadków prowadzi do powstania ognia, które zajmuje m.in. jego koronę. Jednak historia tego drzewa jest jeszcze ciekawsza.

Większość najniebezpieczniejszych zjawisk pogodowych występuje w Ameryce Północnej, co jednocześnie gwarantuje zobaczenie o wiele większej liczby zjawisk, zwłaszcza jeśli zamieszkujemy zalesiony obszar. Jednak niezbyt często spotykamy drzewo, które w wyniku uderzenia pioruna płonie od środka.

Wszystko wskazuje na to, że ten właśnie fenomen został uwieczniony na zdjęciu poniżej. Fotografia została podjęta w sobotę w północnej części stanu Mississippi w miejscowości Baldwyn przez Janisa Meltona. Mężczyzna przekazał zdjęcia alabamskiemu meteorologowi Jamesowi Spannowi w celu wyjaśnienia.

Zarówno przez Missisipi jak i Alabamę w ostatnią sobotę przetoczyły się gwałtowne burze z ulewnym deszczem. Narodowy Serwis Pogodowy otrzymał trzy raporty o obserwacjach tornad, w tym dwa szalały niedaleko od miejsca zrobienia zdjęcia.

Oczywiście, użytkownicy po obejrzeniu zdjęcia w Internecie obstawiali swoje typy. Niektórzy porównywali drzewo do Oka Saurona z Władców Pierścieni. Jednak meteorolog dokładnie wyjaśnił przyczynę spalania drzewa od wewnątrz.

„To najlepszy przykład, że po uderzeniu pioruna pożar może rozpocząć się w suchym wnętrzu drzewa, gdy na zewnątrz kora jest mokra od opadu” – powiedział Spann.

25.04.2017 14:27