Choć początek trzeciej dekady kwietnia to zwykle pełnia wiosny z temperaturami powyżej 20 stopni, w tym roku jest bardzo zimno, a pogoda bardziej przypomina pogranicze zimy i jesieni. Dziś w nocy przez północne dzielnice Polski przeszły wichury, za sprawą których kilkanaście tysięcy gospodarstw zostało pozbawionych prądu. Tymczasem na Kasprowym Wierchu leży ponad 2 metry śniegu i obowiązuje czwarty (wysoki) stopień zagrożenia lawinowego.
Tysiące ludzi wciąż bez prądu
Jak informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, w sobotę około godziny 08:00 rano w województwie śląskim wciąż 339 odbiorców nie prądu elektrycznego – to efekty śnieżyc, które przetoczyły się nad regionem nocą z wtorku na środę. Kolejne awarie wystąpiły w północnych regionach Polski – na Pomorzu, Warmii i Mazurach oraz na Podlasiu – to z kolei rezultat silnego wiatru. W województwie podlaskim rano prądu nie miało blisko 10 tys. osób, około południa liczba ta ma zmaleć do 5,5 tys.
Najgorsza sytuacja panuje w rejonie Białegostoku – tam najwięcej awarii wystąpiło na obszarach leśnych, gdzie powalone przez silny wiatr drzewa pozrywały linie energetyczne. Chodzi przede wszystkim o gminy Gródek, Krynki, Szudziałowo, Czarna Białostocka, Janów, Wyszki. Sporo awarii wystąpiło również w rejonie Bielska Podlaskiego – 1,6 tys. Jednak energetycy zapewniają, że wszystkie zostaną usunięte do wieczora.
Wysoki stopień zagrożenia lawinowego
Po ostatnich intensywnych opadach śniegu w Tatrach obowiązuje już czwarty stopień zagrożenia lawinowego. Na Kasprowym Wierchu wysokość pokrywy śnieżnej przekracza 215 cm. Trzeci stopień ogłoszono na Babiej Górze, a w Karkonoszach – pierwszy (nieznaczny).
TOPR apeluje, by w ten weekend – ze względu na duże ryzyko samoistnego schodzenia lawin – unikać wyjścia w góry. Dodatkowo szlaki są oblodzone, śliskie, a miejscami również zaśnieżone po ostatnich intensywnych opadach. Warunki turystyczne są bardzo trudne – wysoko w górach panuje mgła, która znacznie ogranicza widoczność. Spodziewane są kolejne intensywne opady śniegu.
„Jeśli jednak zdecydujemy się na wędrówki, pamiętajmy, aby wyposażyć się w ciepłą i termiczną odzież i wybierajmy krótsze trasy” – mówi Grzegorz Sus z Grupy Krynickiej GOPR.

22.04.2017 10:40