Rzeka w Kanadzie zniknęła zaledwie cztery dni po tym, jak topniejący lodowiec cofnął się tak bardzo, że otworzył alternatywną drogę do morza – donosi express.co.uk. Takie zmiany są znane w geologii, ale to po raz pierwszy od 350 lat, kiedy rzeka przestała istnieć.

Lodowiec Kaskawulsh w Kanadzie cofnął się o ponad półtora kilometra w dolinę w ciągu ostatnich 100 lat – naukowcy donieśli w czasopiśmie Nature Geoscience. Do ostatniej wiosny lodowiec zasilał wodą z topnienia rzekę Slims, która płynęła na północ do Morza Beringa.

Jednakże lodowiec skurczył się tak bardzo, że woda była w stanie przyłączyć się do rzeki Kaskawulsh, która płynie na południe do zatoki Alaski. Tymczasem rzeka Slims przekształciła się w długie cienkie jezioro, a te zaczęło stopniowo zanikać.

Jeden z badaczy, profesor Dan Shugar z Uniwersytetu Waszyngton, powiedział: „Geolodzy widzieli +rzeczne piractwo+, ale nikt nie potrafił udowodnić, że to dzieje się w naszych czasach”. „Ludzie patrzyli na zapisy geologiczne – tysiące lub miliony lat temu – ale nie w XXI wieku, gdzie to następowało pod nosem”. Strażnicy rzeki przedstawili, że Slims gwałtownie opadła w ciągu czterech dni – od 26 do 29 maja 2016 r.

„Tam prawie nie było żadnego przepływu. To było głównie długie, chude jezioro” – oznajmił prof. Shugar.
„Dzień po dniu widzieliśmy gwałtowny spadek poziomu wody” – dodał.

Naukowcy odkryli, że 30-metrowy kanion został wyryty przez lodowiec. „Woda z roztopów przepływała przez ten kanion z jednego jeziora do innego jeziora lodowcowego niemal tak, jakbyś patrzył na szampan wlewany do szklanki w kształcie ostrosłupa” – dodaje prof. Shugar.

Jezioro Kluane, które było zasilane przez wodę z Slims, było o metr niższe latem ub.r. i wszystko wskazuje na to, że jego lustro wciąż będzie się obniżać. Owce Dalla, które są chronione w Parku Narodowym Kluane, są teraz w stanie przejść przez rzekę Slims na obszary, gdzie można legalnie polować.

Naukowcy uważają, że lodowiec Kaskawulsh wycofuje z powodu globalnego ocieplenia. „Zawsze zwracam uwagę sceptykom zmian klimatu, że lodowce Ziemi stają się wyraźnie mniejsze, a to może się zdarzyć tylko w świecie ocieplającego klimatu”.

21.04.2017 14:33