Nowa Kaledonia zmaga się z niszczycielskim wiatrem, masywnymi falami i ulewami, gdy potężny cyklon uderzył w poniedziałek w obszar francuskiego terytorium zamorskiego – donosi Reuters.

Cyklon Cook już przeszedł w weekend jako cyklon pierwszej kategorii przez Vantuatu, prowadząc do powodzi. Prognozowano, że burza miała ulec wzmocnieniu do kategorii czwartej, stopień poniżej najbardziej niebezpiecznego poziomu prędkości wiatru, zanim w poniedziałek po południu uderzyła w Nową Kaledonię – podkreślali meteorolodzy.

Burza miała uderzyć w główną północną wyspę niemal w tym czasie co wysoki przepływ, z wiatrami o sile do 200 km/godz. Władze Nowej Kaledonii ostrzegały przed intensywnymi opadami prowadzącymi do powodzi i falami o wysokości do 10 metrów. „Zagrożenie dla Nowej Kaledonii jest bardzo poważne” – poinformowała w poniedziałkowym biuletynie służba meteorologiczna, ostrzegając przed cyklonem. Wszystkie loty z głównego lotniska w Noumea zostaną anulowane w poniedziałek wieczorem – powiedziała rzeczniczka w rozmowie telefonicznej.

Grupa Societe Le Nickel, spółka zależna francuskiego konglomeratu Eramet, zawiesiła górnictwo w pięciu miejscach w Nowej Kaledonii, chociaż operacje hutnicze kontynuowane są na niższym poziomie w stolicy, Noumea – poinformowała firma w oświadczeniu wysłanym do Reutersa. Nowa Kaledonia jest jednym z największych na świecie źródeł niklu, a górnictwo i przetwórstwo metali odgrywa ważną rolę w jej gospodarce.

Cyklon Cook, kierujący się na południe, dotrze do Noumea w nocy. Silny wiatr, ulewnyt deszcz mają osiągnął 400-kilometrową długość głównej wyspy i mniejszych w pobliżu. Jako środek zapobiegawczy w związku z nadciągającym cyklonem żaden z około 100 gości przebywających w hotelu Le Lagon, na południu od Noumea, nie będzie mógł wyjść wieczorem – powiedziała menedżer Emilie Coste.

W Vanuatu, gdzie cyklon Cook przeszedł już wcześniej, nie odnotowano żadnych ofiar, a burza nieznacznie uszkodziła mienie. Mimo to władze nakazały ewakuacje ludności z obszarów nisko położonych, gdy poziom wód zaczął wzrastać – donosi Vanuatu Daily Post.

Cyklon Cook uległ intensyfikacji, gdy zagrożenie z powodu cyklonu Debbie, które uderzyło Australię i Nową Zelandię, minęło.

10.04.2017 08:20