Pierwsza w historii globalna baza danych drzew w środę wykazała, że na Ziemi rośnie 60 065 gatunków drzew, ale 9 600 z nich jest zagrożonych wyginięciem – donosi AFP.

Brazylia jest krajem o najbardziej zróżnicowanej populacji drzew – jak informuje grupa Botanic Gardens Conservation International rośnie tam 8 715 gatunków. Jednak 58 proc. drzew to tak zwane endemiki (występują na obszarze jednego kraju), są zatem podatne na na zagrożenia – m.in. działalność człowieka czy ekstremalne zdarzenia pogodowe. Aż 2 991 takich gatunków wyróżniamy na Madagaskarze, a tylko 2 584 znaleziono w Australii.

Po Brazylii Kolumbia jest drugim najbardziej zróżnicowanym krajem – występuje 5 776 różnych gatunków drzew, a następnie Indonezja – 5 152.

BGCI w Londynie, reprezentujący około 2,500 ogrodów botanicznych na całym świecie, wykorzystywał dane gromadzone przez ponad 500 źródeł do utworzenia listy. „Głównym powodem opublikowania listy BGCI jest dostarczenie narzędzi dla osób próbujących ocalić rzadkie i zagrożone gatunki drzew” – podała organizacja w oświadczeniu.

Spośród 60 065 gatunków drzew szacuje się, że jedynie 20 tys. jest chronionych. Obecnie około 10 000 gatunków drzew jest zagrożonych wyginięciem, głównie przez wylesianie i nadmierną eksploatację.
Liczba ta obejmuje ponad 300 gatunków, które są krytycznie zagrożone, a to oznacza, że w naturalnym środowisku znanych jest mniej niż 50 okazów takiego gatunku.

Za wyjątkiem Arktyki i Antarktydy, gdzie nie ma drzew, najmniejsze zróżnicowanie występuje w większości regionów Ameryki Północnej – tam wyróżniamy mniej niż 1400 gatunków.

Jak zaznaczył wypowiadający się dla BBC sekretarz generalny BGCI Paul Smith, dokładna ocena liczby gatunków drzew stała się możliwa dopiero teraz, dzięki dokonanej niedawno digitalizacji. Cyfrową postać uzyskały dane gromadzone przez specjalistów od setek lat. Baza danych będzie stale aktualizowana, co roku bowiem naukowcy odkrywają ok. 2 tys. nowych gatunków.

07.04.2017 10:28