Potężny cyklon, któremu towarzyszy wiatr o prędkości 263 km/h dotarł we wtorek do wybrzeża stanu Queensland w Australii. Ponad 25 tys. osób zostało wezwanych do ewakuacji przed nadejciem najsilniejszej od 6 lat burzy – donosi BBC.

Cyklon czwartej kategorii już pozostawił bez prądu co najmniej 23 000 gospodarstw domowych i spowodował szkody na popularnych Wyspach Whitsunday. Powolny ruch cyklonu, który najprawdopodobniej stanie się najbardziej szkodliwy dla Queensland od 2011 r., sprawi, że stanowi grożą ekstremalne powodzie – poinformowały władze lokalne.

Debbie uderzyła między Bowen a Airlie Beach. „Jesteśmy przed długim,trudnym dniem” – oświadczyła premier Queensland Annastacia Palaszczuk. „Intensywność wiatru będą stopniowo wzrastać. Każdy powinien się schować” – dodaje.

„Otrzymujemy raporty o dachach, które zaczynają się podnosić, nawet w niektórych naszych obiektach w Whitsundays” – powiedział zastępca komisarza stanu Queensland Steve Gollschewski. Ulewne deszcze zalały ulice, wiatr rozbił okna, wyrwał drzewa i wyrzucił śmieci z kontenerów na drogi.

Jedna osoba w regionie porównała wiatr do „pociągu towarowego przejeżdżającego od lewa do prawa. Palaszczuk określiła tę burzę jako „potwora” i porównała ją do cyklonu Yasi, który zdewastował miasta i zalał ośrodki ewakuacyjne. Obowiązkowy nakaz ewakuacji w poniedziałek ogłoszono dla północno-wschodniej części stanu Queensland. Palaszczuk dodała, że udostępniono specjalne centra ewakuacyjne dla tych, którzy nie mają dokąd pójść.

Ponad 2000 pracowników postawiono w stan najwyżej gotowości, a mieszkańcy zostali powiadomieni, że załogi będą reagować tylko wtedy, gdy będzie to bezpieczne. Kilkadziesiąt tysięcy ludzi ewakuowano z nisko położonych miejscowości Bowen, Ayr, Home Hill i Proserpine, ok. 100 kilometrów na południe od miasta Townsville, skąd wyruszają wycieczki na Wielką Rafę Koralową. Niektórzy mieszkańcy odmówili opuszczenia pomimo ostrzeżeń, że destrukcyjny rdzeń wpływu cyklonu Debbie może mieć nawet 100 km.

Władze Queensland zamknięły 181 szkół i 232 placówek edukacji przedszkolnej. Wszystkie loty zostały odwołane z Townsville Airport i Mackay Airport, a usługi zostaną wznowione, jeśli warunki pogodowe ulegną poprawie. Zamknięto również porty w Abbot Point, Mackay i Hay Point.

Komisarz policji Ian Stewart powiedział, że cyklon przyczynił się do śmierci kobiety w wypadku samochodowym w poniedziałek.

28.03.2017 07:16