Cyklon, który uderzył w Madagaskar w zeszłym tygodniu, zabił 78 osób, a 400 tys. zostało dotkniętych z powodu powodzi i silnego wiatru – informuje agencja AFP, powołując się na najnowszy bilans ogłoszony przez rząd, który nazwał to wydarzenie narodową katastrofą.

Ponad ćwierć miliona ludzi zostało wysiedlonych ze swoich domów, 18 osób pozostaje na liście zaginionych, a 250 odniosło obrażenia – podaje w oświadczeniu Krajowe Biuro Ryzyka i Zarządzania Katastrofami. Poprzedni bilans, wydany w sobotę, mówił co najmniej pięćdziesięciu zabitych oraz 176 tys., którzy zostali w jakiś sposób dotknięci przez cyklon.

Burza Enawo, która uderzyła w północno-wschodnią część wyspy 7 marca, przyniosła wiatr w porywach do 290 kilometrów na godzinę oraz ulewne opady deszczu. Następnie przeniosła się na południe, gdy wiatr systematycznie słabł, przed uderzeniem w stolicę.

Jak informuje agencja Reuters, cyklon spowodował zniszczenie pól i roślin. „Straty szacowane są na 30 proc.” – powiedział Mamy Razakarivony, przewodniczący grupy krajowych eksporterów, wanilii.

Enawo był najsilniejszym cyklonem, jaki uderzył w wyspę od 2012 roku – podaje Czerwony Krzyż. Burza uderzyła w wyspę akurat w momencie, gdy kraj zmagał się z katastrofalną suszą, która wymusiła wzrost cen ryżu i pogorszyła bezpieczeństwo żywnościowe, zwłaszcza na południu.

17.03.2017 14:32