Amerykańscy meteorolodzy wydali ostrzeżenia pogodowe dla Wschodniego Wybrzeża od Bostonu po Nowy Jork w związku z burzami śnieżnymi, które rozpoczną się w poniedziałek wieczorem, a władze zalecają przygotowanie się na możliwość przerw w dostawach prądu, zamknięcia dróg i odwołania lotów – informuje Reuters.

Synoptycy przewidują, że w regionie może spaść od 35 do nawet 50 cm białego puchu, a intensywnym opadom do środy towarzyszył będzie silny wiatr.
Gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo zadeklarował przygotowania do tzw. burzy Nor’easter, aktywując stanowe Centrum Działań Nadzwyczajnych przy jednoczesnym kierowaniu agencji państwowych do bycia w podwyższonej gotowości.

„Zachęcam wszystkich nowojorczyków w regionach dotkniętych do zaplanowania i uniknięcia niepotrzebnych podróży w miarę zbliżania się burzy” – powiedział Cuomo w oświadczeniu, dodając, że osoby wyjeżdżające do pracy muszą liczyć się z zamknięciem dróg, opóźnieniami i odwołaniami.

Burza może doprowadzić również do rozległych przerw w dostawach prądu w związku z niszczącymi porywami wiatru w całej wschodniej i południowo-wschodniej części Long Island w stanie Connecticut – informuje National Weather Service. Znaczne zakłócenia w obsłudze ruchu lotniczego w regionie są także spodziewane na drodze burzy.

Zamiecie śnieżne w połączeniu z silnym wiatrem sprawią, że warunki na drogach staną się niebezpieczne, a widzialność może spaść do zaledwie 200 metrów. Temperatura w trakcie śnieżycy ma spaść poniżej zera.

W Nowym Jorku zadeklarowano alert przed obfitymi opadami śniegu trwającymi od poniedziałku wieczorem do wtorku. Meteorolodzy oczekują opadów rzędu 5-10 cm na godzinę we wtorek rano i po południu, a wiatr podczas śnieżycy może osiągać 80 km/h.

Burmistrz Bill de Blasio ostrzegł nowojorczyków, że „oprócz śniegu, będzie bardzo zimno”, a urzędnicy zalecają unikanie jazdy samochodem i zachęcają do skorzystania z komunikacji miejskiej. W związku z nadciągającą śnieżycą przygotowano tysiące ton soli i piasku, którymi posypywane będą drogi, tunele, parkingi lotniskowe i mosty.

Jak informuje AccuWeather, na drodze burzy wzdłuż Wschodniego Wybrzeża mieszka 50 milionów Amerykanów. Śnieżyca nadejdzie akurat na sam koniec wyjątkowo łagodnej zimy na znacznym obszarze wschodniej części USA i wyjątkowo niskiej pokrywy śnieżnej, jaką odnotowano w tym sezonie w Nowym Jorku i Waszyngtonie. W niektórych stanach odnotowano najcieplejszy luty w historii pomiarów – informuje Northeast Regional Climate Center.

13.03.2017 12:33