W poniedziałek władze Madagaskaru wydało ostrzeżenia przed poważnymi powodziami i potencjalnymi zniszczeniami, gdy cyklon o imieniu Enawo, który narodził się u północno-zachodnich wybrzeży wyspy, podąża w stronę kraju – donosi AFP.

Z powodu cyklonu, którego wejście na ląd planowane jest we wtorek o poranku, zalecano ewakuację mieszkańców z nisko położonych obszarów, poszukiwanie schronienia oraz zaopatrzenie się w żywność i wodę.

„Enawo uderzy jutro między godz. 09:00 a 12:00 (0600 i 0900 GMT) w prowincje Antalaha i Maroantsetra” – oświadczył Thierry Venty z Krajowego Biura Ryzyka i Zarządzania Klęskami Żywiołowymi (BNGRC). „Na razie jest to tropikalny cyklon, ale prognozy (…) przewidują, że będzie ewoluował do intensywnego tropikalnego cyklonu przed wejściem na ląd” – powiedział dziennikarzom na konferencji prasowej w stolicy Antananarivo.

Venty opowiadał również o zespołach ratowniczych, które zostały rozmieszczone w celu zapewnienia pomocy w nagłych wypadkach. Według najnowszego biuletynu w poniedziałek z Wydziału Meteorologii Madagaskaru, Enawo zbliża się do wybrzeża i towarzyszy mu wiatr o prędkości 140 km/h, a w porywach nawet 195 km/h. Cyklon osiągnie siłę huraganu drugiej lub trzeciej kategorii przed osłabieniem, gdy będzie kierował się na południe, wzdłuż wschodniego wybrzeża w kierunku Antananarivo,

Sezon na burze tropikalne na Madagaskarze trwa od listopada do lutego i każdego roku pochłania dziesiątki istnień ludzkich. W 2012 roku tropikalna burza Irina oraz cyklon tropikalny Giovanna zabiły ponad sto osób.

Wyspa znajdująca się na Oceanie Indyjskim ponosi dotkliwe susze i niedobory żywności od 2015 roku, przy czym regiony południowe są najbardziej dotknięte.

06.03.2017 18:24