Zapewnialiśmy Państwa, że trzecia dekada lutego przyniesie gwałtowne ocieplenie i zdecydowaną przewagę dni bardziej wiosennych niż zimowych. Nasze prognozy znów sprawdzą się w stu procentach, bowiem w przyszłym tygodniu czeka nas dominacja ciepłych atlantyckich mas powietrza. Jednak za wysokie temperatury zapłacimy częstymi opadami, silniejszym wiatrem, a nawet pierwszymi burzami.
Poniedziałek, 20 lutego
W poniedziałek najdłużej ładna pogoda utrzyma się w Małopolsce, na Podkarpaciu i Roztoczu, gdzie wyjrzy słońce i nie powinno padać. Nad resztą kraju pochmurno, a w północnej i zachodniej części kraju ma padać i to chwilami mocniej deszcz. Na wybrzeżu silny i porywisty wiatr osiągający 70-75 km/h, na pozostałym obszarze umiarkowany, południowo-zachodni. Temperatura od 3-4 stopni od Górnego Śląska przez Góry Świętokrzyskie, Lubelszczyznę, wschodnie Mazowsze, Podlasie i Warmię, 5-6 stopni na Pomorzu do 7-9 stopni na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce, na wschodzie Małopolski i Podkarpaciu.
Wtorek, 21 lutego
We wtorek po przejściu frontu atmosferycznego z północnego-zachodu na południowy-wschód przemieszczać się będzie strefa rozpogodzeń, jednak w dalszym ciągu spodziewane są przelotne opady deszczu. Będzie mocno wiać – na południu w porywach do 55-60 km/h, w głębi kraju 65-70 km/h, a na północy do 80, nad morzem do 90 km/h, z północnego-zachodu. Temperatura od 6-7 stopni na wybrzeżu, Warmii i Podlasiu do 8-10 stopni na pozostałym obszarze.
Środa, 22 lutego
W środę znajdziemy się pod wpływem kolejnego frontu atmosferycznego, który przyniesie nam opady deszczu, okresami intensywne, a na północnym wschodzie początkowo deszcz ze śniegiem lub mokry śnieg. Maksymalnie od 3 stopni na Suwalszczyźnie do 8-10 stopni na zachodzie, południu oraz w centrum. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 55-65 km/h, południowo-zachodni i zachodni.
Czwartek, 23 lutego
W czwartek też słońca raczej niewiele, głównie na wschodzie i w Małopolsce. Spodziewamy się opadów deszczu, na północnym wschodzie również śnieg z deszczem. Temperatury pozostaną wiosenne – od 4-5 stopni na północy do 8-10 stopni w centrum oraz na południu, lokalnie jeszcze o 1-2 stopnie cieplej. Wiatr umiarkowany, z kierunków zachodnich i południowo-zachodni.
Piątek, 24 lutego
W tym dniu znajdziemy się pod wpływem głębokiego niżu przemieszczającego nad Bałtykiem, a związany z nim front przyniesie opady deszczu, od północy przechodzące w deszcz ze śniegiem i śnieg, bo na chwilę zacznie spływać chłodniejsze powietrze. O ile na Warmii i Pomorzu słupki rtęci pokażą tylko 2-3 stopni, w Małopolsce i Podkarpaciu przewidujemy nawet 12-13 stopni. Nie możemy wykluczyć, że wzdłuż frontu pojawią się burze z bardzo silnym wiatrem do 100 km/h. W tym dniu generalnie porywiście będzie wiało w całym kraju.
Weekend, 25-26 lutego
Weekend przyniesie typową pogodę dla przedwiośnia. W dzień przeważnie w granicach od 0-2 stopni na północy do 5-7 stopni na południu i w wielu regionach popada śnieg, śnieg z deszczem oraz deszcz. Na szczęście wiatr osłabnie, a nocami wróci mróz.

19.02.2017 10:33