Każdy z nas z pewnością myśli już o nadchodzącej fali ciepła, która stopi brzydki śnieg, który leży od kilkunastu tygodni. Jednak początek tygodnia, a zwłaszcza poniedziałek, pozostanie jeszcze w bardziej zimowych klimatach – dziś co prawda nie wszędzie będziemy mieć okazję obserwować błękitne niebo, ale prawie we wszystkich regionach termometry wskażą ujemne temperatury.
Sytuacja baryczna
Od południowo-wschodniej Grenlandii, Morze Norweskie, południową Skandynawię po kraje Europy Środkowej i częściowo zachodniej rozciąga się potężny wyż, pod wpływem którego pozostaje również Polska. Niże z frontami opanowały obszar Atlantyku, Arktyki i północnej Rosji. Pozostajemy w chłodnych polarnokontynentalnych masach powietrza. Ciśnienie bardzo wysokie, oscylujące w granicach 1040 hPa.
Nie wszędzie słonecznie
W poniedziałek w pierwszej części dnia w większości kraju dominować będą niskie chmury, tylko na zachodzie i środkowym wybrzeżu, a następnie również w centrum zacznie przebijać się słońce. Mimo pochmurnego nieba nigdzie nie powinno padać.
W ciągu dnia obszarów z rozpogodzeniami powinno przybywać, ale na południu i wschodzie pozostaną miejscami płaty większego zachmurzenia, przez które słońce się nie pojawi. Z pewnością słoneczko uśmiechnie się do nas na Pomorzu, w Wielkopolsce, Kujawach, na Suwalszczyźnie oraz w dzielnicach środkowych.
Jeszcze mroźno
W poniedziałek jeszcze będzie mroźno – słupki rtęci wskażą ok. -5/-4 stopni na Warmii, Podlasiu, Mazowszu, w centrum, w Górach Świętokrzyskich, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu, ok. -3 stopni w centrum do -1-0 stopni na zachodzie i w Małopolsce, jedynie w regionach podgórskich temperatura wzrośnie lekko powyżej zera. Wiatr słaby, na północy i wschodzie zachodni i południowo-zachodni, nad resztą kraju wschodni i północno-wschodni.
Z racji wysokiego ciśnienia biomet będzie raczej obojętny, nawet w regionach, gdzie pokaże się więcej słońca. Warto założyć na siebie coś cieplejszego, jeśli zamierzamy wyjść z domu na zewnątrz, bo w poniedziałek dominować ma odczucie zimna.
Noc z mrozem, ale nie wszędzie pogodnie
W nocy w województwach wschodnich i północno-wschodnich oraz miejscami na Śląsku będzie sporo chmur, nad ranem na Suwalszczyźnie i w regionach podgórskich powstaną gęste mgły ograniczające widzialność poniżej stu metrów. Na pozostałym obszarze pogodnie. Będzie bardzo zimno – od -14/-12 stopni w dzielnicach środkowych do -8/-6 stopni na północy i zachodzie. Wiatr słaby, tylko na Warmii, Podlasiu i wschodzie Mazowsza umiarkowany, na wschodzie i północy północno-zachodni, poza tym zmienny.

13.02.2017 06:25