Tysiące odwołanych lotów, olbrzymie wielokilomerowe korki i sześć ofiar śmiertelnych – to najnowszy bilans potężnej burzy śnieżnej, która zdewastowała północno-wschodnie obszary Stanów Zjednoczonych – donosi Associated Press.

Ponad 25 cm białego puchu spadło na lotnisku LaGuardia w Nowym Jorku, a ok. 30 cm na Boston – informuje Narodowy Serwis Pogodowy. W rejonach górskich pokrywa śnieżna zwiększyła się o ponad 50 cm.

W New Jersey policja stanowa odnotowała aż 200 wypadków i kolizji na śliskiej nawierzchni. Z kolei 53-letni Miguel Miguel Gonzalez z Bridgeport, w stanie Connecticut zmarł w trakcie odgarniania śniegu w dzielnicy Upper East Side.

Zjawisko meteorologiczne znane jako burza śnieżna z piorunami zostało odnotowane w Rhode Island. „To było coś naprawdę zaskakującego” – powiedziała Felecia White, gdy wraz z przyjaciółmi udali się do restauracji w Newport na Rhode Island, czekając na poprawę pogody. „Nie widać drugiej strony ulicy” – dodaje.

Między środą a piątkiem liczba odwołanych przylotów i odlotów wzrosła do 4337 – podaje FlightAware. W czwartek największe problemy wystąpiły na lotnisku LaGuardia. Gubernator Andrew Cuomo oświadczył, że lotnisko nie zrealizowało prawie 700 lotów.

W Wirginii kierowca ciągnika z przyczepą zginął, gdy spadł z mostu do Zatoki Chesapeake. Władze nie ustaliły przyczyn wypadku, ale najprawdopodobniej była nią zła pogoda i kiepskie warunki na drogach.

Z powodu burzy śnieżnej władze Filadelfii i Nowego Jorku zamknęły szkoły; także w piątek nie zostaną zrealizowane zajęcia, również na uczelniach wyższych. Atak zimy w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych nastąpił dzień po wyjątkowo wysokich temperaturach sięgających 15 stopni.

Ostrzeżenia przed intensywnymi opadami śniegu obowiązują do piątkowego wieczora, jednak meteorolodzy podkreślają, że w ciągu dnia padać będzie coraz słabiej. W związku z trudnymi warunkami drogowymi i fatalną widzialnością władze apelują do mieszkańców o pozostanie w domach. „Doceniam ludzi, którzy zostali dziś w domu” – mówił w czwartek gubernator Massachusetts, Charlie Baker.

10.02.2017 07:29