Najpotężniejsza burza śnieżna w tym roku zaatakowała w czwartek północno-wschodnią część Stanów Zjednoczonych, przynosząc obfite opady śniegu rzędu 30 cm, co doprowadziło do odwołania tysięcy lotów i zamknięcia szkół – donosi agencja Reuters.

Śnieżyca okazała się wyjątkowo zaskakującym zjawiskiem dla mieszkańców, np. Nowego Jorku, gdzie jeszcze wczoraj słupki rtęci oscylowały w granicach 10-16 stopni. Intensywnym opadom towarzyszy silny wiatr osiągający 80 km/h, stwarzając bardzo niebezpieczne warunki do jazdy na drogach i poruszania się po chodnikach także w Bostonie czy Filadelfii. W wielu regionach odnotowano nawet prawdziwe burze śnieżne z piorunami, co zdarza się wyjątkowo rzadko. W ciągu godziny potrafiło spaść nawet 10 cm białego puchu – poinformował Narodowy Serwis Pogodowy. Niektóre odcinki dróg przybrzeżnych zostało zamkniętych na czas załamania pogody z powodu szalejącego sztormu.

Wszystkie loty w John F. Kennedy International Airport w Nowym Jorku zostały wstrzymane w czwartek rano z powodu szalejącej burzy. Ponad połowa lotów do lub z trzech głównych lotnisk w Nowym Jorku została odwołana; w sumie w całym kraju nie zrealizowano 3200 lotów.

„To jest niezwykle szybka, intensywna burza” – powiedział burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio. „Nie jedźcie samochodem dzisiaj… tam są bardzo trudne warunki. Ciężko jest się tam poruszać” – dodaje.

Meteorolodzy zaznaczają, że do piątku na Nowy Jork spadnie do 35 cm, a w Bostonie 40 cm białego puchu.
„Z naszych prognoz wynika, że w rejonie Bostonu zasięg pokrywy śnieżnej wzrośnie o 30-40 cm” – powiedział Alan Dunham, meteorolog z National Weather Service w Taunton. Synoptyk zaznacza, że do wieczora sypać będzie coraz mocniej.

„Jazda ma być bardzo niebezpieczna. Kiedy w ciągu godziny spada 5-10 cm, to pługi nie nadążają z usuwaniem śniegu” – dodaje.

Większość szkół zostało zamkniętych – nie odbędą się dziś zajęcia w Bostonie, Filadelfii i Nowym Jorku. Także wiele urzędów wstrzymało w czwartek swoją pracę. Część właścicieli z firm w stanach Massachusetts i Connecticut namawiała swoich pracowników do pozostania w domu.

Ostrzeżenia przed intensywnymi opadami śniegu obowiązują na przedmieściach nowojorskiego Long Island, Cape Cod, Massachusetts i wyspie Nantucket. Synoptyy oczekują, że temperatura spadnie w Bostonie najbliższej nocy do -12,8 st. C.

09.02.2017 16:21