Zima w tym roku nie chce dać za wygraną i wszystko wskazuje na to, że mimo ciepłego grudnia zapisze się ona jako jedna z najostrzejszych w tym wieku. Tym bardziej, że przed nami kolejna duża fala zimna, a większego ocieplenia w prognozach długoterminowych kompletnie nie widać.
Poniedziałek, 6 lutego
W poniedziałek na pogodę zacznie mieć już potężny wyż znad północnej Europy, który ze wschodu zacznie ściągać zimne powietrze. W ciągu dnia spodziewamy się od -6 stopni na Podlasiu i wschodzie Mazowsza, -4/-2 stopnie na Lubelszczyźnie, południu Mazowsza, w centrum, na Warmii, wschodzie Wielkopolski, Kujawach i w rejonie Zatoki Gdańskiej, -1-0 stopni na zachodzie do 2-4 stopni w Małopolsce i Podkarpaciu, głównie na południu tych regionów.
Poniedziałek będzie dniem pochmurnym z niewielkimi przejaśnieniami tylko miejscami na wybrzeżu i krańcach południowych. Lokalnie słabo poprószy śnieg. Wiatr umiarkowany, północno-wschodni.
Wtorek, 7 lutego
We wtorek w dalszym ciągu dużo chmur, ale jest szansa, że na Pomorzu i gdzieniegdzie na zachodzie trochę się przejaśni. Śnieg głównie będzie padał na Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie, w Górach Świętokrzyskich, w Małopolsce i Podkarpaciu. Wiatr umiarkowany, na wschodzie okresami silniejszy, północno-wschodni. Temperatura maksymalna od -10 stopni na Podlasiu i wschodzie Mazowsza, -8/-6 stopni na Warmii, Pomorzu Gdańskim, w centrum, w Górach Świętokrzyskich i Lubelszczyźnie do -5/-3 stopni na zachodzie, Podkarpaciu i wschodzie Małopolski.
Środa, 8 lutego
W środę od Zatoki Gdańskiej przez Warmię, Podlasie, Mazowsze, Lubelszczyznę, Góry Świętokrzyskie, Małopolskę i Podkarpacie śnieżnie, na zachodzie bez opadów i jest szansa na przejaśnienia i rozpogodzenia. Bardzo mroźno, od -12 stopni na północnym wschodzie, -10/-7 stopni w głębi kraju do -6/-5 stopni na krańcach zachodnich i południowym wschodzie. Wiatr umiarkowany, ze wschodu, zwiększający odczucie zimna.
Czwartek, 9 lutego
W czwartek od wschodu niebo coraz śmielej będzie się przejaśniać i rozpogadzać, co oczywiście zwiastuje duży mróz. Już nad ranem temperatura może lokalnie spadać do -15 stopni, w ciągu dnia nieco cieplej – od -8/-9 stopni na Warmii, Podlasiu, wschodzie i północy Mazowsza oraz Lubelszczyźnie, -5/-3 stopni na zachodzie, południu oraz w centrum, -2/-1 stopień miejscami na Dolnym Śląsku, a w rejonach podgórskich i na Podhalu słupki rtęci wzrosną do zera lub tę wartość lekko przekroczą. Wiatr już nieco słabszy, choć pozostanie odczuwalny, wschodni.
Piątek, 10 lutego
W piątek rano na wschodzie siarczysty mróz poniżej -20 stopni. Poza tym niewiele cieplej – od -18 do -14 stopni, tylko na krańcach zachodnich i nad morzem nie mniej niż -10 stopni. W dzień z kolei od -10/-8 stopni na wschodzie oraz w centrum do -3-0 stopni na wybrzeżu, zachodzie i krańcach południowych. W dalszym ciągu będzie słonecznie, z umiarkowanym wschodnim wiatrem.
Weekend – 11-12 lutego
Koniec tygodnia przyniesie w niektórych regionach naszego kraju wzrost zachmurzenia i słabe opady śniegu, ale na pogodne chwile również możemy liczyć. Nocami spadki temperatur poniżej -10/-15 stopni. W dzień również poniżej zera, od -8/-6 stopni na południu i wschodzie do -2/0 stopni na północnym zachodzie.

05.02.2017 10:19