Obiecywaliśmy od kilku tygodni, że pod koniec stycznia będzie zdecydowanie cieplej i wszystko sprawdza się w stu procentach. Wczoraj w górach i nad morzem słupki rtęci pokazały aż 6 stopni, a dziś słupki rtęci pokażą jeszcze wyższe wartości. Nie zabraknie również słońca, tylko na wschodzie aura nieco gorsza.
Sytuacja baryczna
W dalszym ciągu pogodą w Europie Wschodniej i Środkowej rządzi rozległy wyż znad Rosji. Niże z frontami na razie znajdują się nad Atlantykiem, zachodnią Skandynawią i Morzem Norweskim i nie mają wpływu na pogodę w naszym kraju. Dla nas najważniejszy jest wyż rosyjski, który przynosi dobrą pogodę, ale pozostajemy w suchej, silnie przetranformowanej polarnomorskiej starej masie powietrza. Stąd duże różnice temperatur między nocą a w ciągu dnia.
Wschód pochmurny, reszta kraju słoneczna
Choć jak zwykle tefałeny zapowiadają na dziś słońce w całej Polsce, tylko o poranku mgły na północnym wschodzie, to nie do końca tak będzie. Chmury podinwersyjne od samego rana będą zasłaniać błękit niebo na wschodzie i w środkowej części Warmii oraz Mazowsza, na Podlasiu, Lubelszczyźnie i Roztoczu. W tych regionach dominacja zachmurzenia warstwowego utrzyma się do końca dnia. Podobnie będzie na Pomorzu, gdzie zachmurzenie zacznie powoli wzrastać. Modele sugerują, że utrzymująca się nad Krakowem mgła może wygenerować niskie chmury, przez co słońca w stolicy Małopolski ma być dziś raczej niewiele. na pozostałym obszarze bezchmurnie lub zachmurzenie małe, a operacja słoneczna sprawi, że po zimnym poranku temperatura zacznie bardzo szybko wzrastać.
Duża różnica temperatury
Najchłodniej będzie dziś właśnie w rejonie Krakowa, gdzie spodziewamy się minus 3 stopni. Dla odmiany na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, zachodzie Wielkopolski oraz na Dolnym Śląsku słupki rtęci około godziny 13-14 mają wskazać od 5 do 7 stopni, ale nie wykluczamy, że przy granicy z Niemcami może być jeszcze nieco cieplej. Z kolei od Podlasia po Roztocze oraz w dzielnicach środkowych od 0 do 2 stopni, poza tym 3-4 stopnie.
Wiatr słaby i umiarkowany, południowy i południowo-zachodni.
Warunki biometeorologiczne przeważnie będzie korzystne – słoneczna aura i w miarę stabilne ciśnienie sprawią, że aura powinna wpływać dobrze na nasze samopoczucie. Tylko na wschodzie z racji większego zachmurzenia biomet będzie neutralny.
Na zachodzie dominować będzie odczucie ciepła, na pozostałym obszarze chłodno lub komfort termiczny, ale o porankach i wieczorem z racji ujemnej temperatury będzie zimno.
Noc nie wszędzie pogodna
Noc na krańcach wschodnich wciąż pochmurna. W północnych regionach naszego kraju oraz w Małopolsce i w Górach Świętokrzyskich zachmurzenie zacznie stopniowo wzrastać, ale bez opadów. Na pozostałym obszarze pogodnie. Uwaga, nad ranem liczne mgły i zamglenia ograniczające widzialność poniżej stu metrów, głównie na południu i Pojezierzu Pomorskim. Temperatura minimalna od -13/-10 stopni w rejonach podgórskich, -9/-7 stopni na Mazowszu, w centrum, w Górach Świętokrzyskich, na Śląsku i w Małopolsce, -3/-1 stopień na zachodzie i krańcach wschodnich do 0 stopni nad samym morzem. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy.

29.01.2017 06:35